PROJEKTET E PËRZGJEDHURA PËR PËRKRAHJE FINANCIARE NGA KONKURSI I DEPARTAMENTIT TË KULTURËS PËR PROJEKTET KULTURORE – ARTISTIKE PËR VITIN 2018 PROMOVIMI KULTUROR

Qershor 1, 2018 - 9:37 am

PROJEKTET E PËRZGJEDHURA PËR PËRKRAHJE FINANCIARE NGA KONKURSI I DEPARTAMENTIT TË KULTURËS PËR PROJEKTET KULTURORE – ARTISTIKE PËR VITIN 2018
PROMOVIMI KULTUROR
1 N’odën e malësisë së Gjakovës Egzon Ademaj
2 Festivali i birrës dhe verës OJQ Beer and Wine&Prisitna Groove
3 Personat me aftësi të kufiz. kanë talente , janë mbrojtës të traditës dhe trash. Kult. Handikos – Prizren
4 Simpozium: Lahutarët e Sanxhakun të Pazarit të Ri OJQ “Kosova për Sanxhakun”
5 “Dita e Plisit” Ismet Krasniqi
6 Green Art Fest 2018 Keep It Green
7 Festivali i Karadakut 2018 SH.K.A “Jonuz Ramadani”
8 Koncert në kujtim të Emin Rexhepit Vera Rexhepi Turbedar
9 Kultura pa kufi OJQ “Progresi Socio-Edukativë” PSE
10 Aplikacion mobil (Android -IOS) për informimin të ngjarjeve kulturore Agron Shujaku
11 Festivali I teatrove shkollore “Drenuashat” SH.F.R”Kaçurela”
12 Duke pritur vdekjen Ali Krasniqi
13 Divers. artistikë/kulturor – “riedukimi i të miturve që kanë rënë ndesh me ligjin” Arife Veselaj
14 Evidentimin e talenteve të reja me ide të veçanta kreative Mustafë Halili
15 Fuqizimi I talenteve të reja me aftësi të kufizuara Handikos – Prishtinë
16 Të harruarit Dardana G. Iliyaz
17 Lojrat Tradicionale Rugovë SHPPP “Bjeshkët e Rugovës” – Pejë
18 CultureFest 2018 New Elite of Gentelmanes – Prishtinë
19 Identifikojmë dhe Promov. Potencialin Artistikë të Pers. me Aftësi të Kufi Forumi Kosovar I Aftësisë së Kufizuar
20 Hardhfest – festival Shoqata Hardhfest
21 Armstrong Music Litereacy Kastriot Sada
22 Promovimi I kulturës ne regjionin e Suharekës Bekim Hoxha
23 Java e mërgimtarve 2018 Ansambli Kulturoro artistik “Isa Boletini”
24 ART 383 “Platforma Digjitale për promov. e krijimtarisë kult. dhe artist. të të Kosovës” Education Code
25 Program Festivë i Vitit të Ri 2019 Radio Peja
26 Eksodi 99 Eksodi 99 – Mitrovicë

DIVERSITETI KULTUROR & DIALOGU
1 “Promocija raznolikosti etno kulturnih nasledja i običaja na Kosovu” NVO “Bolja Budućnost”
2 “Sudbina neostvarene ljubavi” NVO “Universum”
3 “Alterna #4” NVO “Raskršće”
4 “Edukacija omladine o kulturno istorijskim znamenitostima, spomenicima i manastirima” NVO “4Life”
5 “Umetničke radionice u kreativnom razvoju dece” NVO “GETO”
6 “Tkači srebra” NVO “Zdravi Mladi Upešni”
7 “Etno fest mladih stvaralaca iz manjinskih zajednica na Kosovu 2018” NVO “Humani Centar Mitrovica”
8 “Tradicionalnih svadbeni običaji sa Kosova” NVO “Gračanačka inicijativa za održivi razvoj”
9 “Očuvanje kulture i tradicije u pomoravlju” NVO “Choice of Youth”
10 “Lokalni multikulturalizam tradicionalna naših zajednica” NVO “Center for the Right of Minority Communities”
11 “Integracija osoba sa invaliditetom” NVO Udruženje Invalida “Dom Nade”
12 “Međunarodni festival folklora u Barseloni” NVO KUD “Kriva Reka”
13 “Čuvajmo tradiciju i kulturno naslađe” NVO PU “Ženski Kutak”
14 “Književnost i tradicija – veza među mladima” NVO Udruženje žena “FemSpace”
15 “Kultura i civilizacija” NVO “Rebus”
16 “Tradicija nas je očuvala” NVO “Udruženje poslovnih žena – Avenija”
17 “Radionica grafita” NVO “Kulturni Klub Gračanica”
18 “Lepa Reč – da ulepšamo sve” NVO “S.D.Pokretač”
19 “Učešće hora Simonida na međunarodnim koncertima u regionu” NVO “Lined”
20 “Umetnost pripada svima” NVO “Sjaj Sunca”
21 “Kulturna raznolikost interkulturna komunikacija i digitalna kultura” NVO “Ruka+Ruci”
22 “Kultura slobodnog vremena” NVO “Centar za Razvoj Ljudskih Potencijala”
23 “Na krilima mladosti” NVO “Sveti Sava”
24 “Tradita kulturore për pashkët ortodoks” Jadranka Ilić
25 “Čuvanje tradicije od zaborava” NVO “IMSK”
26 “Izrada ručnih radova i tradicionalnih nošnji” NVO “Briga”
27 “Kultura na bashkon” OJQ “For New Life”
28 “Mirëdita, Dobar dan 2018” OJQ “Integra”
29 “Proleće u Gori” NVO “DFD Biser – Restelica”
30 Promocija knjige Azira Kuljicija “De beše laf” Nvo “Relax”
31 “Festival tradicionalnih pesama” NVO Udruženje za Kulturu “Plejada”
32 “Veliki regionalni prolećni festival muzike, tradicije i umetnosti” NVO “Šarski Behar”
33 “Promovisanje kosovske kulture kroz igru” NVO Bošnjačko Kult. Umjet.Društvo “Podgorski Biseri”
34 “101 česma – 101 priča” Almedin Fejza
35 “Promovisanje i očuvanje tradicije bošnjakinja u regionu Župe i Podgore” NVO “Equality”
36 “Nibetfest 2018” NVO “KSU”
37 “Tradicija i rukotvorine bošnjakinja Župe i Podgore u funkciji kulturnog i ekonomskog razvoja regije” NVO “Ozon”
38 “Kviz znanja iz oblasti kulture” NVO “Sofra”
39 “Art kolonija slikanje na platnu sa tradicionalnim motivima Župe” NVO “Ključ”
40 “Kulturna smotra folklora” NVO Etnološko kult. umjetničko društ. “Mladi Talenti”
41 “Shkembimi i trashëgimisë kulturore në mes të fëmijëve të komuniteteve të Kosovës” OJQ “Kadin”
42 “Culture 4 all” NVO “CTI-P”
43 Shfaqje teatrale “Sorgu” OJQ “Kısa Devre Tiyatro Topluluğu”
44 “Takimet Letrare lll” OJQ “Shoqata e Shkrimtarëve Turk të Kosovës”
45 “Kosova`nın Sesinden”- Klip Sevim Bërveniku
46 “Kulturno umetničko stavaralaštvo u horskom i solo pevanju” OJQ “Türk Dernekler Evi Korosu”
47 “Kosova kültür şiir buluşması” OJQ “Kosova Türk Yazarlar Birliği”
48 Shfaqje teatrale për fëmijë në gjuhën turke “Fareli koyun kavalcısı” Edis Kogjbashli
49 “Geleneksel Atatürk`ü Anma Haftası” OJQ TKSD “Filizler”
50 “Herkesin bildiği sırlar” Erkin Halçe
51 “Görsel resim sanatında yağlı boya ve kurdele nakışı kültürünün buluşması” OJQ “Orkide”
52 “Gruaja e suksesshme” ekspozitë Elmedina Arapi & Sibel Sumuç
53 “Sanatla Uyanmak-Zgjimi me art” festivali 2018 OJQ “Uluslarası Sanatla Uyanmak Festivali”
54 “Prezentimi & bashkëpunimi i kulturës, artit të k-turk me kulturën dhe artin e k-shqiptar nga viti 1999-2018” OJQ “QTSHRK”
55 “Rom pro kult” NVO “Multiethnic Culture of Kosovo”
56 “Rolling Film Festival” OJQ “Roma Versitas Kosovo”
57 “Exporroma farkataria” OJQ “Romani Baxt”
58 Drama ne gjuhën rome “Triumfi ndaj paragjykimeve” OJQ “Durmish Asllano”
59 “Ruajtja, zhvillimi i gjuhës kulturës dhe traditës rome” OJQ “Foleja”
60 “Identiteti im, prilli i së vërtetës” OJQ “Roma in Action”
61 “Škola muzike” NVO “Roma Press Service”
62 “Erdhlezeti 2018” Bajram Kinolli
63 “Promovisanje kulture i tradicije roma kroz radio emisijie na romskom jeziku” NVO “Romano Anglunipe”
64 “Diversiteti kulturor në sytë e të rinjëve” OJQ “Sakuntala”
65 “BREfest2018” OJQ “GAIA”
66 “Vera e integrimit kulturor të pakicave rom, ashkali dhe egjiptian” OJQ “AIPK”
67 “Art Mesazh” OJQ “Era në Dukagjin”
68 “Të njihemi me kulturën rome, ashkali dhe egjiptiane” OJQ “Rrezet e Arta të Ashkalinjve”
69 “Promovimi i vlerave tona kulturore” OJQ “Sporti dhe Jeta”
70 “Kultura ime” Albionë Zhitia
71 “Java Egjiptiane – manifestimi i 24 Qershorit” OJQ “Piramida 2011”
72 Festivali “Java Egjiptiane” OJQ “Prosperiteti”
73 “Izrada tradicionalne Goranske nošnje za mladu” Erna Sola Bahtijari
74 “Gora në Prishtinë” NVO “Gora”
75 “Woman of Gora” Serpin Emruşi
76 “III Mostovi Kulture 2018 – Jedinstvo kroz različitost” NVO “Udruženje Goranaca”
77 “Flora” NVO “Udruženje Crnogoraca Kosova”
78 “Dani crnogorske kulture na Kosovu” NVO “Udruženje Crnogoraca Lovćen”
79 “Diversiteti kulturor si vlerë shoqërore” Flamur Osmani
80 “Muzika një urë në mes të popujve – shkolla e muzikës për paqe 2018” “IPSIA ”
81 “Panairi elektronik i përfaqësimit të elementeve gjuhësore-historike-kulturore të popujve të Ballkanit” OJQ “Qendra për Gjuhë dhe Kulturë Ballkanike”
82 “Tradita, diversiteti kulturor dhe artistik në funksion të ndërtimit të një shoqërie demokratike dhe bashkëkohore” Bujar Demjaha
83 “Urtësi nga Kosova” OJQ “Instituti Zvicëran i Studimeve Shqiptare”
84 “Shtatë prezentime kulturore multietnike” OJQ “Progresi Rinor Shtërpce”
85 “Ethnical sound project” Ertan İliyaz
86 “Promovimi i veshjeve kombëtare të komuniteteve” OJQ “Tradita e Gruas në Kosovë”
87 “Kulturno zajedništvo” NVO “Mitrovica Women Association for H. R. – MWAHR
88 “OldtimerFest 2018” OJQ “Oldtimer Club”
89 Promovimi i trashëgimisë kulturore të komuniteteve në Komunën e Mitrovicës” SHKA “Ad-Libitum”
90 “Ushqimet tradicionale vlerë kulturore” Azemine Maliqi
91 “Cult bridge colony” OJQ “SHAV-M”
92 “Punëtoria multietnike e filmit 4” More Raça
93 “Umetnički diverzitet kao novost u stvaralačkom ambijentu koji podstiče diskusiju za poštovanje različitosti” OJQ “Little people of Kosovo”
94 “Masat për zhvillimin e konfidencës” OJQ “Lady”
95 “Into the Park – Festival 2018” OJQ “Into the Park -INTO”
96 “Green Fest 8” OJQ “7 Arte”
97 “Kultura për të gjithe” OJQ “Green Project”
98 “Integrimi i të rinjëve nga komunitetet jo shumicë në jetën publike dhe politike-dialogu ndëretnik” OJQ “Demokracia”
99 “Edukimi përmes kulturës dhe diplomacisë” OJQ Center for Education & Development “The Future”
100 “Panairi i Sporteve Ekstreme” OJQ ” Lidhja e Vezhguesve Rinia e Kosoves”
101 “Promovimi i kulturës tek të rinjtë” OJQ AGF “Feminae”

INDUSTRI KREATIVE
1 “Ekspozita e vlerave të trashegimisë tonë kulturore dhe artizanateve” OJQ Fatjona-Fatime Limaj
2 “REDO konferenca ndërkombëtare e dizajnit grafik” REDO Design Conference-Vigan Hoxha
3 “Manifestimi i kulturës dhe trashegimisë”Buka e Pranverës” SHGF”Alba”-Remzije Berisha
4 “Veshjet tradicionale,me theks të veqantë në rajonin e Shtimes” Fisnik Neziraj
5 “Aftesimi i të rinjëve në prodhim dhe dizajnimin e bizhuterive” Adelina Veseli
6 “Ngritja e kapaciteteve të organizatave të grave për promovimin e veshjeve tradicionale” OJQ”Begatitë e Batllaves”-Magbule Statovci
7 “Promovimi i veshjeve dhe ushqimit tradicional në Lipjan” OJQ”Lena”- Lendita Durmishi
8 “Pema ne Muzeun e Pejës” Muzeu i Pejës-Besa Berisha
9 “Arti ne hapësirat publike në Kosovë” Arta Jakupi
10 “Summer Cult” OJQ”Cult Club”-Blerim Haxhiaj
11 “Audio për rënien heroike të familjes Jashari, për muzeun qëndresa heroike e Jasharajve” Besianë Krasniqi,Korab Shaqiri
12 “Ditët e Pranverës në Prevallë dhe Prizren” OJQ”Rikkotta”-Pranvera Hajzeri-Bullaku
13 “Prezantim i veshjave kombëtare të Medvegjës” SHKA”Shqiponjat e Medvegjës”-Selman Rexhepi
14 “Manifestim kulturor i kostumografisë së prodhimeve” OJQ”Stina”-Zarije Malsiu
15 “Promovimi i diversiteit kulturor ndërfetar” OTA-Organizata për Trashëgimi dhe Art-Vlora Zymberi
16 “Ruajtja e traditës në veshje kombëtare” OJQ”Drugeza”-Hana Zabelaj
17 “Shala Fest 2018” Center for Education and Community Development
18 “Trajnimi i anëtareve në aplikim për projekte dhe promovimi i veshjeve tradicionale” OJQ”Dita”-Aferdita Zeneli
19 “Panairi gratë me nevoja të veqanta dhe vajzat e reja për sfilata” OJQ”QEFNV”-Shpresa Sejdiu
20 “Nxitja e krijimtarisë kulturoro-artistike” Hysen Morina

DIPLOMACI KULTURORE
1 Art Kosova Ardiana Kika
2 Bisha ne hene Armend Baloku
3 DokuTech IPKO Foundation
4 Ekspozite -Konkurs nderkombetar I fotografise artistike Edon Agushi
5 Eu Topia Donike Ahmeti
6 Expo Diaspora Galerie B- Bekim Resing
7 Festivali Nderkombetar “Meeting of Styles” Qendra per Zhvillimin e Artit
8 Festivali nderkombetar I Akuarelit Besnik Xhemajli
9 Fortesa Europe Agnes Nokshiqi
10 Hollyshit Ylber Bardhi
11 Java e ndikimit te te rinjeve ne bote “Up with People” Shoqata Afariste e Gruas SHEERA
12 Kosovo Architecture Festival Fondacioni Kosovar per Arkitekture
13 Leftover Katharina Schendl
14 Lidhja me origjinen Majlinda Kelmendi
15 Museum of Broken Relationships on Tour Blerta Avdiu
16 Pertej Oqeanit Agron Blackori
17 Pjesemarrje ne festivalin nderkombetar ne Trabzon-Turqi AKVB Dasma
18 Projekte te pervjetshme, takime akad. shfaqje diplom. ekspozita Fakulteti I Arteve
19 Promovimi I kultures Kosovare dhe diplomacia kulturore Ardiana Pajaziti ProPlus/KultPlus
20 Promo.I kultures Shqipetare nga te huajt “Ulmar Qvick” Diana Gjinovci
21 Qyqe Qendra Multidisiplinary Art Movement
22 Rozi’s Fate Vjosa Mala
23 Seminare me studente nga Kosova dhe Diaspora Behxhet Jashari
24 Smotra Folklora Zagreb AKV Lidhja e Prizrenit
25 Vizite Studimore Napoli Sicili Albulen Bilalli
26 Muhaxhiret neper vite Shoqata Shqipetare e Muhaxhireve Nderkombetar
27 Mitrovica Music Festival KosovARS
28 Shfaqja Teatrale Sundimi I gruas Mitrix Culture
29 Te mesojme dhe vallezojme vallen Shqipetare me nderkometare Besnik Grajevci
30 Jeta dhe vepra e heroit kombetar Gjergj K.Skenderbeut Kushtrim Bekteshi
31 Festivali internacional Mollekuqet Qendra Kulturore Artistike Mollekuqet

MUZIKA
1 Festivali I këngës popullore qytetare PEJA 2018 Vesel Zekaj – Pejë
2 Koncert solistik “Ura me tri harqe” Vita Guhelli
3 Festivali I poezisë dhe muzikës krijuese shqiptare në diasporë Unioni I shoqatave shqiptare në Suedi
4 KORI- “SIPARANTUM” Pejë SIPARANTUM
5 Festivali I këngës për fëmijë ” Lyra Fest” OJQ “Neo Musica” – Kujtim Nushi
6 VILHUELA GUITAR FEST 2018 Shoqata Kitaristëve –“ Vihuela”
7 Festivali I tretë për heroin e kombit “Xheladin Gashi – Plaku” Shoqëria Kulturore Artistike ” Komorani”- Komoran
8 Festivali I Koreve të Evropës Juglindore OJQ Kori I Burrave
9 Aktiviteti kulturor të traditës muzikore të ansamblit “Ashikët” OJQ Ashikët e Gjakovës
10 Kremtimi I 50 vjetorit të themelimit të Ansamblit Drenica OJQ Ansambli “Drenica” Skenderaj
11 Festivali ndër. “Pianisti i Ri 2018” OJQ Bell-Arte Kosova – Vlora Baruti
12 Koncerte recitale promovuese N.SH. Klarino – Astrit Mustafa
13 Festivali ndërk. – Re-Musica – Edicioni i 17-të OJQ Qendra Kosovare për Muzikën e Re – Donika Rudi
14 Koncert “Perlat Shkodrane në Kosovë” Shkelzen Jetishi
15 Festivali Ballkanik NAKEM Bursa – Turqi AKV ALBANA – Nexhat Basha
16 Festivali folklorik “Rapsodia Shqiptare ” DKRS – Ramiz Shala
17 “Trio Vivo” prezantimi I krijimtarisë muzikore artistike Trio Vivo – Besa Llugiqi –
18 Ident. I talentëve dhe organiz. I punët. në mesin e fëmijëve SOS SHAVR “Amadeus”
19 Mbështetje për gjeneratat e reja në kult. folk.muzikë dhe v.p. AKV “PRISHTINA” – Mehmed Xhemajli
20 Prishtina Internacional Vokal Festival Ansambli ATTACCA – Hajrullah Syla
21 Koncerte me ansamblin vokal “Okteti Plus” Lirim Thaqi
22 Festivali intern. Bienal I muzikës “Tingujt e Flautit” edic.i 9 të OJQ “Fryma e Re” Erëmira Citaku
23 Festivali I këngës për fëmijë “Sidorela- fest” 2018 Artistic Center Sidorela – Ferizaj
24 Festivali “Kosovarja këndon 2018” AKV “Kastriotët ” – Ferizaj
25 Festivali i këngëve për fëmijë Driton Verbovci – Mitrovicë
26 Albana Bilalli EP Album Project Albana Billali
27 Recital pianistik Europian Lule Elezi
28 Festivali i Dytë Ndërk. i korit dhe folklorit OJQ “Kori I femrave Lira ” Valire Buza
29 Chopin-PianoFest – Prishtina 2018 OJQ – Asociacioni Kosovar Chopin
30 Kosova-KamerFest- 2018 – Festivali I 19 ndërkombëtar OJQ – Fondacioni ArsKosova
31 Festivali “Rock për rock” OJQ ” Rock për rock”
32 Organizimi I koncerteve piano-duo Faton Hasani
33 Festivali I muzikës “NGOMfest” edicioni I 8 të NGOM Fest – Ardian Kazazi
34 Sofra e gurbetqarve me këngë e vallle 2018 AAKV “EMIN DURAKU” Zhur
35 Muzika për Ansambël Tunxhi në trevat shqiptare Avni Krasniqi
36 Shkolla e muzikës digjitale Engjëll Peci
37 Kosova Brass Festival 2018 edicioni 3 Kosova Brass Festival – Betim Krasniqi
38 Festivali foklorik “Hasi Jehon 2018” SHKA “Malësori ” Gjonaj
39 Ekzekutimi dhe incizimi I veprës simfonike “Melody through… Trimor Dhomi
40 Mbështetje për gjeneratat e reja në kult. folk.muzikë dhe v.p. AKV “PRISHTINA” – Jetullah Beqiri
41 Prom.dhe inkuadrimi I të rinjve dhe minoriteteve në muzikë Vizioni I Rinisë për integrimet Sociale – Ekrem Bytyci
42 Urime talent të rinj bijtë e bija yjet të nënës Shqipëri SHKA ” Jehona Shqiptare ” – Zamira Korance
43 I këndojmë lirise Adelinë Sahiti
44 Festivali Ballkanik I folklorit edicioni I II -të AKV ” Zëri I Kosovës” Fushë Kosovë
45 Festivali I muzikës dhe artit për fëmijë “El Maestro” Jeta Dumnica
46 15 vjetori I themelimit dhe I aktiviteteve kulturore .. SHKA “Qamili I Vogël” PRISHTINË
47 Cikël koncertesh ndërk.” Trio de Soprano” dhe incizimi I CD-së Jeta Citaku Cana
48 Festivali “Tingujt e Vendlindjes” SHKA “Shotë Galica” – Drenas
49 KOSOVA FEST SHPK “2 yjet COMPANY ” – Valdet Sopjani
50 DUO pianistike Lirika Pula Kasapolli
51 Recital pianistik në Romë – Itali Alberta Troni
52 Festivali ndërk. kënga e vjetër qytetare na bashkon Prizren SHKA “AGIMI” – Festim Bytyci
53 Pjesëmarrja në garat ndërk. të gitares në Tiranë Anisa Suhodolli Mujka – Mitrovicë
54 Festivali I këngës për fëmijë ” Anamorava Jehon” SHKA “Anamorava Jehon ” Kllokt Viti
55 Shënimi I 80 vjetorit SHKA “Përparimi” OJQ SHKA ” Përparimi ” – Pejë – Afrim Gruda
56 DAM 2018 festivali ndërk. I muziktarëve të rinj – edicioni I 13 Qendra e Artit Muzikor DAM
57 Trio sonore koncert kamertal Pëllumb Vula
58 Kuintet -koncert Meriton Ferizi – Gjakovë
59 ” ANADRINIA JEHON 2018 ” SHKA “Anadrini ” Rahovec
60 Koncert në Tetovë dhe Prizren Shkumbin Bajraktari
61 Peja International guitar festival 2018 KOSOVA GUITAR SOCIETY
62 Recital për flaut dhe piano Nita Krajku
63 Kultivimi dhe incizimi këngëve të vjetra qytetare pejane OJQ “SHKA Estrada-Pe” – Pejë
64 Muzika popullore margaritar I çmuar I kulturës sonë OJQ SHKA “Marigona e Pejës” – Pejë
65 Festivali mbarëkombëtar I këngës për fëmijë Ardhmëria në D. Kult për art dhe kulturë “Kult KS” – Shkodran Tolaj
66 Festivali I këngës për fëmijë “LYRA ” Gjilan 2018 OJQ LYRA – Kushtrim Jakupi
67 Koncert për dy klarineta dhe piano” Malborë Krajku
68 Video spoti për Nexhmije Pagarushën “E dehur jam ” European Centre for Mino. Issues Kosovo – Anttoni N.
69 Festivali tradicional k.v. “Liria e Gjilanit 2018″ QPKA – Gjilan – Fatmir Selimi
70 Pjesëmarrjen në festivalin e Bullgaris 6 deri me 10 qershor 2018 SHKA Minatori I Ri -Kishnicë G.- Skender Thaqi
71 Dasma tradicionale e Karadakut OJQ – SHKA ” Anamorava Jehon ” Viti
72 Kolazh i koncerteve pianistike Valbona Pula- Petrovci
73 Koncert për Saxophone dhe piano Dardan Gjinolli
74 Programi vjetor i muzikës Fondacioni Lumbardhi

ARTET VIZUELE
1 Mitrovica Art Colony Shyqri Ҫeliku
2 Ekspozitë personale Albulen Neziri
3 Program vjetor i Stacion-Qendrës për Art Bashkëkohor Albert Heta
4 Ekspozitë e Grafikës Fatmir Krypa
5 KOHËT Vjosa Maliqi
6 Festivali i 15-të i stripit dhe karikaturës ‘Libri dhe teknologjia’ Gani Sunduri
7 Gjenocidi serb në syrin e kamerës Hasan Morina
8 Kolonia e Artistëve, Skenderaj 2017 Ramiz Shala
9 Pre-Autostrada Biennale 2018 Leutrim Fishekqiu
10 Motivet tradicionale të shprehura në pikturë Afërdita Merovci
11 Ndërtimi i kabinetit gjeografik Agron Berisha
12 Racizmi në shkolla Artan Korenica
13 Artscene e Kosovës Isabella Ritter
14 Kolonia e artistëve, edicioni i 17-të Selami Haxhijaha
15 Ekspozitë në Vlorë Tafil Peci
16 Konceptet e inkuadrimit Arbresha Hoxha
17 Shpirti i Prishtinës Veli Blakqori
18 Të rinjtë përballë të vjetrës dhe… Fatbardha Goga
19 Kolonia Festari 2018 Halil Morina
20 Ekspozita me forografi të Prishtinës Mevlyde Saraçi
21 Programi vjetor i galerisë” Qahili” Nita Qahili
22 Kolonia “Bjeshkët e Bardha 2018′ Zymer Mulliqi
23 Monografia -Akademik Muslim Mulliqi Resmije Mulliqi
24 Festivali i 3-të ndërkombëtarë i karikaturës Agim Krasniqi
25 Piktura për të gjithë Bejtullah Ibrahimi
26 Espozitë personale Bajram Morina
27 Ekspozitë personale e prof. Visar Mulliqit Genc Rezniqi
28 Vitia Colony of Arts IV Mervan Mustafa
29 Krijimi i web platformës ‘Art Shqip’ Teuta Hasangjekaj

TEATRI
1 “I burgosuri I Katit XV” Astrit Bytyqi- Suharekë
2 “At Sergi” Teatri Urban -Prishtinë
3 ” Ervaheja sot” Drita Begolli
4 “S’mund të paguajmë? S’do të paguajmë! Teatri I Qytetit ” Hadi Shehu” Gjakovë
5 Etno Fest 2018- Edicioni I 8-të Shoqata për Kultivimin e Artit Skenik” SYTHI”
6 Oh , ato ditë vere” Teatri ” Avdush Hasani” Podujevë
7 ” Dashuri në fund të detit” Valdet Rama
8 Koreodrama ” Këngë e pambaruar” Haki Mulliqi
9 ” Audienca” 4 Art
10 ” Dashurit e virgjëreshës Madalenë” Arjola Demiraj
11 ” Rroberto Zucco” Teatri I Qytetit ” Bekim Fehmiu” -Prizren
12 Dramë ” Fabrika e kukullave” OJQ ” Euro Balkan Institute”
13 ” Fejesa” Vlora Gashi
14 “Një dram sporti” Ermal Sadiku
15 Pianisti dhe kukulla blu OJQ Tana Production
16 Komedia ” Zi e më zi” Teatri I Qytetit Vushtrri
17 “Autokton 3″ Ermal Rexha
18 ” Menehmet” Teatri i Qytetit Gjilan
19 Titull pune ” Funny” Hazir Haziri
20 ” 21 Lulet” Leonit Maloku
21 ” Mos hesht” Anisa Ismaili
22 Shkrim I ri- Skënderbeu” OJQ Oda
23 ” Boeing Boeing” Fitore Rubofci
24 ” Burri I gruas sime” Faik Gashi
25 Premierat e shfaqjeve në Teatrin ” Adriana Abdullahu” Teatri Profesional ” Adriana Abdullahu” Ferizaj
26 Festivali Mbarëkombëtar i Teatrit , edicioni i 48-të Teatri Profesional ” Adriana Abdullahu” Ferizaj
27 “Këngëtarja leshatuke” Forumi i Organizatave Joqeveritare të Kaqaniku
28 Festivali Ndërkombëtar I Monodramës në Kosovë ” MonoAKT” Shtëpia Teatrore Filmike AKT
29 Festivali” Teatri dryshe” OJQ ” Provo Ndryshe”
30 “Të jesh nënë” Teatri Istref Begolli- Pejë
31 Kënaqësit e tradhëtis” Teatri I Qytetit Mitrovicë
32 Festivali Tradicional I Komedisë Shqiptare OJQ Sandër Prosi
33 Festivali Rajonal për Artiste– FEMART OJQ Artpolis
34 ” Të martuerit e lumtur” OJQ ” Shoqata e Gruas -DUA”
35 Lexim Skenik Agush Mulliqi
36 ” Mesazhi I Hyjneshës sonë” OJQ Teatri Aleksandë Moisiu
37 “Unë di gjithëqka -po s’flas” Veprimtari Kulturore Vicianum com
38 Konferencë artistiko-shkencore- Teatri, mes politikës dhe kulturës Elmaze Nura
39 ” Jet o Jetë” Trupa Teatrale Profesioniste Pejë

FILMI
1 Film: “Unë dhe ti, ti dhe unë” Dren Shala
2 “Digjitalizimi i xhirimeve të luftës 1998-1999 dhe pas luftës në Kosovë OJQ “Kthesa”
3 Festivali i Filmit dhe Kulinarisë, Pogradec 2018 Shoqata “ART-IM-PULSE”
4 Dokumentar: “Promovimi i vlerave kulturore-tradicionale” OJQ “Iniciativa për zhvillim”
5 Festivali “PriFest” ( edicioni i 10-të) OJQ ”Prishtina International Film Festival”
6 Dokumentar “Andrea Aleksi-Durrësaku” Shyqri Nimani
7 Film dokumentar: “Qyteti i trashigimisë dhe i poezisë” Agim Gela
8 Film dokumentar “Pleqnari i katër shteteve” OJQ “Pasioni Rinor”
9 Emision dokumentar: “Promovimi i sporteve të bardha-asete për zhvillimin e turizmit” N.SH. “TV NATYRA PRODUCTION”
10 KO:SH FILM FEST OJQ “First Step Association”
11 Reportazh: “Objektet e trashigimisë kulturore” Donika Grezda
12 Festivali i filmit të shkurtër “SWIKOS” (edicioni i 12-të) OJQ “Ilyricum”
13 Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Animuar-Anibar OJQ “Anibar”
14 Film dokumentar: “Shënimi i 20-të vjetorit të protestave masive paqësore të grave për liri dhe pavarësi në kosovë” OJQ “Shoqata e filozofëve të Kosovës”
15 “Java e filmit në Mynih të Gjermanisë” Gazmend Nela
16 Film i shkurtër “Rruga” “Caritas Kosova”
17 Xhirimi i 10-të video-dokumentarëve: “Kosova në UNESCO 2’ Durim Kryeziu
18 Festivali – Filmit të Animuar -TAFF OJQ Qendra e Rinisë “Shtëpia e Fellbahut”
19 Film dokumentar “Letra nga Obiliqi-Rrëfim gjeneratash nga qyteti nën retë e tymit” Fondacioni Together Kosova-FTK
20 Festivali i filmit “Hyjnesha në fron” (edicioni i 11-të) OJQ “Rainbow”
21 DEA OPEN AIR “International Film Festival/ Sarandë (Edicioni i 5-të) “Instituti I Menaxhimit dhe monitorimit të medias Audo-Vizive”
22 Tirana International Film Festival-Edicioni i 16-të OSCAR Qualifying Festival “Tirana Film Institute”
23 Film dokumentar “Fatime Xhaka” Marigona Bekteshi Ferati
24 Film dokumentar: “Magjja e Hasit” “Kosovo Experts Group”
25 Film dokumentar “Koba” Shtëpia filmike “Dielli”
26 Film dokumentar “Toni & Bleri” Katja Verheul
27 Festivali ndërkombëtar i filmit “DOKUFEST” (Edicioni i 17-të) “DOKUFEST”
28 Film i shkurtër artistik “Ombrella” “Kosovo Film Commission”
29 Emision televiziv “Vlora&Armend Trip” “EKOLINK”
30 Film dokumentar për Prof.Dr.Hava Shala Qyqalla “Shkencëtarja e gramatikës historike” Dibran Fylli
31 Dokumentar: “Truri shqiptar nëpër botë” Organizata rinore “Akti”
32 Parku Kulturor “Ali Podrimja” Arbër Lleshi
33 Video-instalacion “Nëpër mendje” Nita Zeqiri
34 Film dokumentar “Kështjella e Harilaçit” Kastriot Saqipi
35 Festivali i filmit të shkurtër dhe dokumentar “West Nordic International Film Festival-Alesund”
36 Film dokumentar: “Isa Boletini” N.T.SH “Produksioni Lyra”
37 Video projekt, “Bubrreci TV”- Faza e dytë Ilir Livoreka
38 Film i animuar “7 Ninulla” OJQ “Culture and Tourism”

TAKIME LETRARE
1 Hapja e konkursit letrar – poezi B.K.” Sadik Tafarshiku” FERIZAJ
2 Promovimi I leximit kritik dhe shkrimit kreativ te te rinjët e Prishtinës Donika Dabishevci Jetullahu
3 Panairi i Librit “Peja 2018” Shengyl Kelmendi
4 AKTIVITET LETRAR USHK. Reshat Sahitaj, Prend Buzhala, XH. Syla,
5 Panairi i Librit Paris 2018 OJQ Sh.B.K. Daut Demaku
6 Takimet Ndërkombëtare Letrare “Azem Shkreli” 2018, edicioni – XV Biblioteka ”Azem Shkreli” – Pejë
7 Simpoziumi I VI Internacional Unioni I Shkrimtarëve dhe Kritikëve Shqiptar
8 Takimet Letrare te poetëve te rinjë te Dushkajës Kujtim Gola
9 Malli poetik I Kosovës edicioni 7 – të SHKAL “Naim Frashëri”
10 Takime letrare zhvillimi I Kulturës Armend Statovci
11 Klubi Letrar Gjon Nikollë Kazazi, Gjakovë Manifestim tradicional letrar “Mitingu I poezisë”
12 Festivali ndërkombëtar I poezisë “Poezia dhe vera” ed. IV FEKT. OJQ – Fahredin Shehu
13 Festivali I poeteshave shqiptare OJQ. “Lëvizja Koha”
14 Panairi I librit të Prishtinës Daut Demaku
15 Panairi I librit Frankfurt 2018 Daut Demaku
16 Panairi I librit të Tiranës Daut Demaku
17 Manifestimet letrare Panairi “Vjeshta dhe vargjet” 2018 edic. V ART CLUB “Rifat Kukaj” – Drenas
18 Karvani XIX I shkrimtarëve për fëmijë “A. DEVA” Xhevat Syla
19 Man. Trad. Let. “Ora e maleve” X Ali Daci
20 Revista “Kosova” OJQ – Baki Imeri
21 Festivali kombëtar I letërsisë OJQ. PROKULT
22 Panairi I librit Prizreni 2018 OJQ IKKS Ilir Gashi
23 Manifestimi letrar, kulturor, shkencor” Takimet e Gjeqovit” Frrok Kristaj – Zym, Prizren
24 Manifestimi rajonal I poezisë”Trekëndëshi poetik I paqes” Ars Club “Beqir Musliu” Gjilan
25 Muzat e Jezercit Kulbi letrar De Rada – Ferizaj
26 Dashuria e letërsisë së nxënësve dhe kontributi I tij në mes mardh. Shoq. Për zhvill. të kul. dhe hulum. të let. Kos. Për fëm.
27 Festivali ndërkombëtar I prozës Adil Olluri
28 Letërsia dhe Qyteti Beti Njuma dhe Alda Bardhyli
29 GJ. K. – Skenderbeu në 550 e vjetorin e vdekjës SHKSH “Dom Mikel Tarabulluzi”

BIBLIOTEKAT
1 Furnizim me libra Bibliot. Komunale “Din Mehmeti” Junik
2 Botimi I librave në shkrim Braille 2018 Bibliot.Verbërve “Syri Ynë”
3 Organizimi dhe mbajtja e garës së IX tradic. në alfab.Braille… Bibliot.Verbërve “Syri Ynë”
4 Furnizim me libra Komuna e Kamenicës – Sektori I Bibliot. “DRITA”
5 Pasurimi I fondit librar B.K.” Sadik Tafarshiku” FERIZAJ
6 Furnizimi me koleksion librash të bibliotekës Biblioteka Komunale në Skenderaj – Musa Dërguti
7 Mundësi të barabarta Shoqata e të verbërve të Kosovës – Mexhid Foniqi
8 Blerja e librave për bibliotekë Biblioteka e qytetit “Fan Noli” Gjilan
9 Pasurimi I bibl. me tituj dhe eksemplarë të rinj Biblioteka Kom. Fushë Kosovë – Fahrije Gërguri
10 Pasurimi I bibl. Kom.me tituj të rinj dhe rihapja e një bib. Biblioteka publike “MREdin Qengaj” Dragash
11 Pasurimi I fondit librar bibl.k. “Latif Berisha” Mitrovicë B.K.”Latif Berisha” Mitrovicë
12 Pajisja e biblit. me literaturë shkollore dhe shkencore Komuna e Drenasit – Flutura Avdiu
13 Furnizim me libra për bibliotekën e qytetit Komuna e Podujevës
14 Biblioteka 2.0 Shpend Havolli
15 Pasurimi I fondit librar Biblioteka Komunale “SoKol Kryeziu” Malishevë
16 Blerja e librit për bibliotekën “Azem Shkreli” Biblioteka “Azem Shkreli” PEJË
17 ” KUPID” Edlir Gashi
18 Pasurimi i bibliotekës me libra Biblioteka “Sylejman Krasniqi” Rahovec
19 Pasurimi I fondit librar Biblioteka Komunale – Viti
20 Pasurimi I fondit librar Biblioteka e qytetit “Hajdin Berisha : Suharekë
21 Pasurimi I bibliot. Naim Frashëri me libra Biblioteka ” NAIM Frashëri ” Vushtrri
22 Libra për të burgosurit Fidan Bejtullahu – Suharekë
23 Furnizimi me libra për b.k Isniq “Dëshmorët e Lirisë” Arieta Mehmetaj – Isniq
24 Pasurimi I fondeve dhe koleksioneve në bibliotekën Biblioteka publike “Kongresi I Manastirit ” Klinë
25 Për përkrahje financiare për blerjen e librave Biblioteka publike “ARTANA” Novobërd
26 Bibliografia e drames shqipe 1885-2018 Berat Dakaj
27 Klubi I librit Prishtinë Virtual Sophists – OJQ
28 Botimi i librit Monografik ” Agimi I Lirisë” Bedri Tahiri
29 Rinia në biblioteka Bledar Berisha

Udhëzim Juridik: Kundër vendimit të kësaj liste lejohet Ankesë në afat prej 5 ditësh nga data e publikimit.
Ankesa dorëzohet në Arkivën e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Të ngjajshme