11 vepra të Pikasos do të dalin në një bllok ankandesh

12 Gusht, 2021 - 2:29 pm

Rreth 11 piktura dhe vepra të Pikasos do të dalin në ankand në tetor ndërsa grupi i kazinove dhe hoteleve MGM Resorts (MGM.N) kërkon të diversifikojë më tej koleksionin e tij të madh të artit.

Ankandi do të zhvillohet më 23 tetor në hotelin Bellagio në Las Vegas, ku punimet ishin të ekspozuara, thanë të mërkurën MGM Resorts dhe Sotheby’s, transmeton KultPlus.

Shitja mund të kushtojë rreth 100 milionë dollarë dhe mendohet të jetë ankandi më i vlefshëm kushtuar Pikasos që është mbajtur ndonjëherë.

“Ne jemi të përkushtuar të krijojmë një koleksion edhe më përfshirës që ruan gjerësinë e portofolit tonë ekzistues duke u dhënë një zë më të madh artistëve” tha Ari Kastrati, shefi i mikpritjes në MGM Resorts, në një deklaratë.

MGM Resorts Fine Arts Collection krenohet me rreth 900 vepra të 200 artistëve, duke përfshirë pjesë moderne nga Bob Dylan dhe David Hockney të ekspozuara në hotelet e tij në të gjithë botën.

Koleksioni filloi më shumë se 20 vjet më parë nga zhvilluesi i pasurive të patundshme Steve Ëynn, ish pronar i Bellagio dhe ish shef ekzekutiv i Ëynn Resorts.

Punimet e Picasso për ankand përfshijnë pesë piktura, disa prej të cilave u shfaqën për vite me radhë në restorantin “Picasso” në Bellagio. Restoranti do të vazhdojë të shfaqë edhe 12 vepra të tjera të Pikasos.

Piktura e artistit e vitit 1938 “Femme au beret rouge-orange” e të dashurës dhe muzës së tij Marie-Therese Ëalter pritet të shitet për 20 deri në 30 milion dollarë.

Portretet në shkallë të gjerë “Homme et Enfant” dhe “Buste d’homme” kanë një vlerësim paraprak të shitjes deri në 30 milion dollarë dhe 15 milion dollarë respektivisht./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme