Akulloret e shkrira që duken si art abstrakt surrealist

5 Tetor, 2021 - 11:10 am

Fëmijët thjesht adhurojnë akulloret dhe nuk do ta kishin problem po të përfundonin në spital duke ngrënë një ton prej tyre. Të rriturit i duan se ato iu kujtojnë momentet më të lumtura të fëmijërisë, përcjell KultPlus.

Projekti i ri fotografik i Michael Massaia, “Transmogrify”, i cili përbëhet nga imazhe të ekspozimit të gjatë të shkrirjes së akullit.

Frymëzimi i tij për këtë seri janë kujtimet e fëmijërisë. Batman, Sponge Bob, Bugs Bunny dhe personazhe të tjerë të njohur të filmave vizatimorë janë vetëm disa nga figurat më të përhapura për akulloret, me sytë e tyre të bërë nga karamele të forta lloje të ndryshme ngjyrash që përshkruajnë format e tyre.

Massaia po na ofron mundësinë për të parë këto figura të njohura të ëmbëlsirave të ëmbla të ftohta në një mënyrë që nuk do ta kishim menduar. Akulloret shkrihen dhe bëhen një masë e lëngëzuar dhe e shtrembëruar, me fytyrat e karikaturave tona të preferuara të shpërfytyruara dhe të shndërruara në art lozonjare, abstrakte. Pika e referencës në çdo fotografi është shkopi prej druri, pa të cilin nuk do të kishte shumë mundësi që ne të njihnim aty masa surrealiste të ngjyrave si akullore dikur. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme