Arti bashkëkohor ukrainas gjen strehë në Madrid

29 Nëntor, 2022 - 7:30 pm

Arti ukrainas ka gjetur një strehë në Madrid, ku një retrospektivë mbi avangardën e vendit në fillim të shekullit të 20-të po tregon vepra pak të njohura për publikun e gjerë, ndërsa u ofron atyre një strehë të sigurt larg bombave, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Të martën, muzeu Thyssen-Bornemisza i kryeqytetit spanjoll përuroi ekspozitën “Në syrin e stuhisë. Modernizmi në Ukrainë, 1900-1930”. Ai paraqet një koleksion prej rreth 70 veprash arti në formate të ndryshme që përfaqësojnë tendenca të ndryshme, nga arti figurativ tek futurizmi dhe konstruktivizmi.

Përveç nderimit të një periudhe pak të njohur në historinë e artit ukrainas, ekspozita merr një rëndësi të veçantë mes pushtimit të vazhdueshëm të vendit nga Rusia.

“Ne donim të bënim diçka për sa i përket shfaqjes së artit ukrainas, por gjithashtu nxjerrjen e artit ukrainas nga Ukraina dhe sjelljen e tij në Evropë dhe në siguri,” i tha Reuters Katia Denysova, një nga tre kuratoret e ekspozitës.

Denysova, e cila e përshkroi udhëtimin e saj nga Ukraina si një “slitë me rrota”, tha se transportimi i veprave përmes një vendi në luftë në Bashkimin Evropian hasi në sfida të shumta./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme