Artistët afganë pikturojnë muralin ‘Faleminderit Shqipëri’ në Tiranë

17 Dhjetor, 2021 - 1:44 pm

Një grup artistësh afganë të evakuuar pasi talibanët erdhën në pushtet në atdheun e tyre, pikturuan një mural në Tiranë. Këtë thanë se e bënë, për të falënderuar vendin pritës dhe për t’i kërkuar botës që të mos harrojë vëllezërit e tyre në Afganistan.

Murali u pikturua nga anëtarët e Artlords, një organizatë afgane e artistëve vullnetarë, në një ndërtesë në qendër të Tiranës, ku janë pikturuar shumë vepra të tilla vitet e fundit.

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, dhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, vizituan të enjten muralin, morën një penel dhe ndihmuan me pikturën.

“Faleminderit Shqipëri! Nuk do të harrojmë”, shkruhet në shqip në murale dhe “Atdheu im, i lodhur nga persekutimi”, në gjuhën pashto afgane.

Puna pranë sheshit qendror Skënderbeu tregoi një hartë shqiptare të përbërë nga shumë seksione, duke iu referuar karakterit multietnik të Afganistanit dhe një afgan që punonte, shkruan Apnews, transmeton Klankosova.tv.

“Kjo është një nga mënyrat me të cilat ne duam të ngremë zërin e afganëve që janë marrë peng në shtëpitë e tyre në Afganistan,” tha Omaid Sharifi, bashkëthemelues i Artlords.

Sipas Sharifi, shumica e veprave të tyre në Afganistan u shkatërruan nga talibanët. Ai tha se gjashtëdhjetë e dy anëtarë të Artlords janë ende në Afganistan, të etur për ta lënë atë në çdo moment.

“Qëndroni të sigurt dhe qëndroni të fortë”, ishte mesazhi i piktorit 28-vjeçar Yama Farhad për kolegët e tij ende në vend.

Shqipëria ka strehuar rreth 2 mijë e 400 afganë të evakuuar në hotele apo resorte turistike. Rreth 150 prej tyre tashmë janë larguar në vende të tjera. Pjesa tjetër do të qëndrojë në vendin e vogël ballkanik për rreth një vit derisa autoritetet në SHBA dhe gjetkë të përfundojnë përpunimin e vizave speciale të imigracionit për ta./AP/ /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme