Artistët pikturojnë lule mbi rrënojat e luftës në Ukrainë

12 Gusht, 2022 - 3:32 pm

Artistët kanë pikturuar luledielli të shkëlqyeshëm mbi grumbujt e makinave të djegura të shkatërruara nga pushtimi rus në Ukrainë, transmeton KultPlus.

Grupi i piktorëve nga Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara thonë se planifikojnë të shesin imazhe dixhitale të veprës si argumente të pandryshueshme (NFT) dhe të mbledhin para për artistët ukrainas, projektet e rindërtimit dhe kauza të tjera.

Veturat u gjetën kryesisht në qytetin Irpin, në periferi të kryeqytetit, nga një urë e shkatërruar nga forcat ukrainase për të ndaluar përparimin e tankeve ruse, tha Trek Kelly, një muralist me bazë në Los Anxhelos, i cili ndihmoi në fillimin e projektit.

“Autoritetet e qytetit e kishin miratuar punën dhe i siguruan artistët se askush nuk kishte vdekur në automjete”, shtoi ai.

Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët në atë që e quan “operacioni i saj special ushtarak” në Ukrainë. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme