Artistët pikturojnë në trupat e zhveshur të modelëve, festohet Dita e Ngjyrosjes së Trupit në New York

26 Korrik, 2021 - 2:49 pm

Nëse do të shëtisnit përgjatë Union Square në Nju Jork të dielën, do të kishit parë një pamje të pazakontë, njerëz që pozojnë nudo, trupat e tyre të mbuluar me modele lulesh dhe yje të pikturuara me ngjyra të ndezura.

Kjo është mënyra se si një grup prej 26 artistësh dhe 45 modelesh festuan ditën e tetë vjetore NYC Bodypainting Day, duke përdorur trupin e njeriut si kanavacë për të promovuar mesazhe si pozitiviteti i trupit, transmeton KultPlus.

“Ideja e ngjarjes është me të vërtetë të promovojë lirinë e shprehjes dhe pranimin e të gjithë njerëzve, idetë e tyre si artistë dhe gjithashtu trupat e tyre,” tha artisti Andy Golub, organizatori kryesor i ngjarjes. Është gjithashtu një mënyrë për të festuar daljen e qytetit të Nju Jorkut nga pandemia e koronavirusit pas më shumë se një viti kufizimesh që detyruan qytetin që nuk fle kurrë të ndalej plotësisht.

“Unë mendoj se është e rëndësishme të tregosh se Qyteti i New York-ut po i kthehet normalitetit,” tha Rocket Osborne, një arkitekt me qendër në Nju Jork. Modelet qëndronin nën çadrat e vendosura në shesh ndërsa artistët pikturonin mbi to. Të tjerët pozuan në skenat e ngritura për këtë ngjarje ku shfaqej puna e përfunduar artistike, ndërsa kalimtarët ndaleshin për të shkrepur një foto ose një video./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme