Artisti zviceran skulpturon një kështjellë të madhe në bregun e lumit të tharë

14 Gusht, 2022 - 9:10 pm

Projekti vjetor i artistit zviceran Francois Monthoux për të ndërtuar skulptura balte në brigjet e lumit Toleure të Zvicrës është shtrirë në një kompleks magjepsës kështjellash këtë vit pasi thatësira që godet Evropën e lejon atë të zgjerojë botën e tij të ëndrrave, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Monthoux filloi projektin e këtij viti me ambicie modeste gjashtë javë më parë, por thatësira e lejoi atë të ndërtonte një qytet të tërë me maja.

Tani ai ka ndjenja të përziera: ai dëshiron të bjerë shi, por është i trishtuar nga mendimi se bota e tij e ëndrrave zhduket kur bie.

“Unë imagjinoj jetën e njerëzve që ecin nën harqe, nën urë, duke parë monumentet, duke parë qytetin,” tha Monthoux, i cili punon me argjilën nga shtrati i tharë i lumit Toleure në kantonin Vaud në Zvicrën perëndimore. .

“Pra, unë hyj në një flluskë dhe bëhem një ëndërrimtar … Unë shoh botën e tyre duke u krijuar nën gishtat e mi,” shtoi ai.

Monthoux, një adhurues i natyrës, thotë se është i trishtuar kur sheh bimë që vdesin përreth tij dhe “do të ishte një katastrofë” nëse një thatësirë ​​e qëndrueshme do të thoshte se ai mund të vazhdonte me projektin për vite me rradhë. Në të njëjtën kohë, ai e dinte që në fillim se ishte e përkohshme./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme