Artistja nigeriane që e ktheu dhimbjen në famë gjatë pandemisë

14 Nëntor, 2021 - 1:30 pm

Bukuria e pikturave të Ijeoma Ogwuegbu maskon dhimbjen që ajo po përjeton.

Të vendosura pas një muri në studion e shtëpisë së artistes nigeriane në Lagos janë piktura të zbukuruara me rrotullime dhe rrathë me ngjyra të ndezura, transmeton KultPlus.

Disa janë abstrakte dhe disa kanë forma më të dallueshme, por janë qartësisht impresioniste.

Këto janë veprat e një artisteje që filloi të pikturonte 18 muaj më parë si një mënyrë për të përballuar shqetësimin e shkaktuar nga një gjendje e njohur si fibromialgjia.

Dy nga pikturat janë shumë të njohura sepse janë parë nga mijëra në rrjetet sociale.

Foto: MOLARA WOOD

Njëra është një pjesë e madhe, e punuar me teknikën Dot Art, që tërhoqi lavdërimet e aktorit Thandiwe Newton në Twitter, duke bërë që vepra të bëhet virale.

Vepra tjetër përshkruan një femër triumfuese, me formën dhe konturet e saj të shpërthyera me lule, nga flokët flakërues të lulediellit deri te këmbët./KultPlus.com

Foto: MOLARA WOOD

Të fundit

Të ngjajshme