займ на карту онлайн потребительский кредит

Artnet: Pajtim Osmanaj, kosovari që e shndërroi përvojën e tij të ndërtimtarisë në atë artistike

Shkurt 9, 2019 - 11:01 pm

Artnet i ka kushtuar një artikull punës që bënë artisti Pajtim Osmanaj në studion e tij në New York. Osmanaj i cili punonte në një firmë ndërtimi dhe lyente muret e ndërtesave ka gjetur inspirimin për artin e tij gjersa punonte në këtë sektor, përcjellë KultPlus.

Në vitin 2013, artisti i ri nga Kosova Pajtim Osmanaj u largu nga vendlindje e tij ku kishte ndjekur shkollën e artit dhe ishte vendosur në New York. Atje, ai filloi që të punonte në ndërtim ku gjeti edhe frymëzimin për punët e tij dhe një bollëk të materialeve të gatshme për t’u kthyer në art.

Kur u zhvendosja për herë të parë në Nju Jork, punova në ndërtim, dhe nganjëherë na duhej që të pikturonim një dhomë të tërë duke përdorur makinat e spërkatjes. Ndonjëherë na duhej që të bënim edh tavanin prandaj mbulonim me pëlhurë dyshemenë që ta mbronim. Ne do të spërkatnim nga të gjitha anët dhe nga kënde të ndryshme, kështu që pëlhura rrudhosej dhe spërkatej me ngjyra. Kur përfundoni lyerjen, bojë e linim që ë thahej, diçka që kërkonte dy-tri orë se paku. Pastaj shefi im kërkonte që ta hidhnim pëlhurën e vendosur mbi dysheme, mirëpo kur e hapa i pashë rrudhat dhe ngjyra që kishin mbetur, ishte aq e bukur kështu që i ruaja ato”, ka treguar Osmanaj.

Pikërisht kjo mënyrë e rrudhosjes së letrës është kthyer në një teknikë për artistin Pajtim Osmanaj./ KultPlus.com

Të ngjajshme