Bregdeti shqiptar edhe në veprat e artistes austriake Hermi Kuerner

5 Shtator, 2021 - 1:01 pm

Natyra dhe arti, austriaken Hermi Kuerner e sjellin shpesh në Shqipëri, e cila tash e një kohë është artiste e punimeve me akuarel dhe pjesëmarrëse në shumë bienale të akuarelit nëpër botë, duke përfshirë edhe Shqipërinë, shkruan KultPlus.

Së fundi ajo po qëndron në bregdetin shqiptar, duke u inspiruar nga pamjet e bregdetit të Shqipërisë, përkatësisht me pamjet e Ranës së Hedhun.

Rrjeti IËS që është i shtrire në shumë shtete të botës, duke përfshirë edhe atë të Shqipëirsë dhe Kosovës, kanë bërë që austriaken Kuerner ta lidhin me Shqipërinë, e cila tashmë këtë vend po e shkrinë në veprat e saj, e që ekspozohen në vende të ndryshme të botës.

Kuerner ka thënë për KultPlus se bregdeti shqiptar ka një pamje të mahanitshme, e cila e inspiron për të sjell vepra të reja, por duke bartë me vete punimet nga vendi i lindjes së saj, Austria, e cila e sjell të njëjtën pamje në stinë të ndryshme, pamje që lexuesit e KultPlus mund ti shohin edhe brenda artikullit./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme