Fotografitë historike të gjysmëshekullit

18 Tetor, 2019 - 3:30 pm

Imazhi i paharrueshëm i një vajze nëntë vjeçare duke vrapuar lakuriq për të shpëtuar nga një sulm napalmi gjatë luftës në Vietnam, është votuar si imazhi më i fuqishëm i historisë në 50 vitet e fundit në një studim të ri, transmeton Shqip shkrimin e Daily Mail.

Fotografia e tmerrshme e vitit 1972, e marrë nga fotografi Nick Ut i Kim Phuc, u botua në të gjithë botën dhe besohet se ka ndihmuar në përfundimin e konfliktit në Vietnam.

Ajo u zgjodh nga 37 për qind e votuesve britanikë në një studim të ri si imazhi i lajmeve më të goditura të pesë dekadave të fundit.

Në vend të dytë të kësaj liste renditet imazhi i dhimbshëm që shokoi gjithë botën 4 vjet më parë, ku shihet trevjeçari sirian Aylan Kurdi, i pajetë në brigjet e Turqisë pasi varka ku udhëtonte si emigrantë bashkë me prindërit u përmbys pa arritur dot në destinacion.

Image

Një vajze nëntë vjeçare duke vrapuar lakuriq për të shpëtuar nga një sulm napalmi gjatë luftës në Vietnam, 1972

Image

Një burrë kinez duke qëndruar i vetëm për të bllokuar një varg tankesh në Bulevardin Cangan të Pekinit në Sheshin Tiananmen më 5 qershor 1989. Burri, duke bërë thirrje për t’i dhënë fund dhunës së fundit dhe gjakderdhjes kundër demonstruesve pro-demokracisë, u tërhoq nga kalimtarët dhe tanket vazhduan rrugën e tyre.

Image

Vogëlushi sirian Aylan Kurdi, i pajetë në brigjet e Turqisë pasi varka ku udhëtonte si emigrantë bashkë me prindërit u përmbys pa arritur dot në destinacion

Image

Nelson Mandela dhe gruaja Winnie, ecin krah për krah, pas lirimit të tij nga burgu Victor, Cape Town. Ai u la i lirë në 11 shkurt 1990 pas 27 vjetësh në paraburgim

Image

Paul Dadge (djathtas) duke ndihmuar pasagjeren e lënduar Davinia Turrell për t’u larguar nga stacioni i metrosë Edgware Road në Londër pas një shpërthimi në 7 korrik 2005.

Image

Imazhi i Myra Hindley, vrasësja gjakftohtë e cila bashkë me partnerin Ian Brady, dhunuan seksualisht dhe vranë pesë fëmijë në Manchester, mes 1963 dhe 1965.

Image

Një i burgosur i paidentifikuar në burgun Abu Ghraib, Irak, 2003

Image

Një anëtar i grupit Arab të komandove të cilët morën peng anëtarët e ekipit olimpik izraelit në fshatin olimpik të Mynihut, duke vrarë 11 prej tyre në vitin 1972

Image

Princi Charles duke puthur nusen e tij të re, Diana Spencer, në ballkonin e Pallatit Buckingham në Londër, pas dasmës së tyre më 29 korrik 1981.

Image

Presidenti amerikan Ronald Reagan ngre krahun e tij të majtë ndërsa u qëllua nga një sulmues kur u largua nga hoteli Hilton Washington në 30 Mars 1981, pasi mbajti një fjalim në një grup pune.

Image

Buzz Aldrin shihet duke ecur në sipërfaqen e Hënës në vitin 1969. Në mëngjesin e 16 korrikut, astronautët e Apollo 11, Neil Armstrong, Aldrin dhe Michael Collins u ulën në Saturn V në Launch Complex 39A. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme