Fotografitë më të mira të AFP-së që tregojnë ngjarjet që formësuan vitin 2019

5 Dhjetor, 2019 - 11:30 am

Nga një Theresa May e emocionuar që njoftoi dorëheqjen e saj si kryeministre, tek dëmet shkatërruese të shkaktuara nga Storm Dorian në Bahamas dhe imazhe përhumbëse të luftës civile në Siri, AFP ka publikuar një përzgjedhje të fotografive të saj më të mira të vitit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, imazhet spektakolare kapin ngjarjet historike që formësuan vitin 2019 dhe vendosin skenën për vitin 2020.

Ndryshe, viti 2019 pa një shpërthim demonstrimesh në të gjithë botën ndërsa njerëzit kërkuan një rregullim të sistemeve politike dhe veprime mbi ndryshimet klimatike.

Imazhet e pabesueshme gjithashtu tregojnë një leopard që sulmon një burrë indian në zonën Lamba Pind në Jalandhar dhe ylli Cardi B që mbërrin për Met Galla 2019 në Muzeun Metropolitan të Artit.

Protestat masive antiqeveritare shpërthyen nga Libani dhe Iraku deri në Hong Kong dhe Kolumbi ndërsa njerëzit u ngritën para qeverive të tyre.

Aktivistja e re e klimës, Greta Thunberg nxiti një reagim global rreth ndryshimeve klimatike.

Fotografitë e tjera shprehin ngjarjet që shpalosën në sferën politike të SHBA-së, gjatë një viti në të cilin Demokratët filluan një hetim për largimin e presidentit Donald Trump.

Një burrë i dyshuar se i përket grupit të Shtetit Islamik (IS) ecën para anëtarëve të Forcave Demokratike Siriane të Sirisë (SDF) të udhëhequr nga kurdët, vetëm pasi u largua nga mbajtja e fundit e IS e Baghouz, në provincën lindore siriane të Deir Ezzor më 4 mars

Theresa May e emocionuar u paraqit në 24 maj 2019 ndërsa njoftoi dorëheqjen e saj.

Cardi B arrin për Met Gala 2019 në Muzeun Metropolitan të Artit më 6 maj 2019, në New York.

Personeli i policisë hap zjarr me predha me gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit e Pro-Demokracisë në Zonën Sham Shui Po të Hong Kongut më 14 gusht.

Rusja Dina Averina garon në garën individuale të gjimnastikës ritmike në Lojërat Evropiane 2019 në Minsk në 22 qershor

Zjarrfikësit punojnë për të kontrolluar flakët në Maria në Santa Paula, California, 1 nëntor.

Një leopard sulmon një burrë indian ndërsa një tjetër ik nga kafsha në zonën Lamba Pind në Jalandhar më 31 janar.

Një burrë evakuoi një viktimë të bombardimeve pas një sulmi ajror të raportuar nga forcat e regjimit dhe aleatët e tyre në qytetin sirian, në provincën jugore Idlib në 26 maj.

Aktivistja e re e klimës, Greta Thunberg gjatë Samitit të OKB për Veprimin e Klimës në Selinë e Kombeve të Bashkuara në 23 shtator, në një fjalim që bëri jehonë në të gjithë globin.

Një protestues, i veshur me një maskë që përshkruan Presidentin Francez mbi të cilin është shkruar ‘psycho ’, në Paris më 16 mars

Njerëzit demonstrojnë në Plaza Italia në ditën e pestë të dhunës në rrugë që shpërtheu mbi një rritje të pezulluar tani në çmimet e biletave të metrosë, në Santiago më 22 tetor.

Demonstruesit kurdë hedhin gurë në drejtim të një automjeti ushtarak turk më 8 nëntor gjatë një patrullimi të përbashkët turko-rus afër qytetit të Al-Muabbadah në pjesën verilindore të Hassakah në kufirin sirian me Turqinë.

Gratë dhe fëmijët e evakuuar nga Baghouz mbërrijnë në një zonë të kontrolluar nga Forcat Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët, të mbështetur nga SHBA., në provincën lindore siriane të Deir Ezzor, më 6 mars.

Një protestues pro-demokracisë mbahet nga policia jashtë stacionit të policisë Tsim Sha Tsui gjatë një demonstrimi kundër projektligjit të diskutueshëm të ekstradimit në Hong Kong më 11 gusht. 

Presidenti amerikan Donald Trump futet në anën veriore të Linjës së Demarkacionit Ushtarak që ndan Korenë e Veriut dhe atë të Jugut, më 30 qershor.

Të fundit

Të ngjajshme