Genc Bekteshi prezantohet në një koloni artistike në Sarajevë (FOTO)

4 Korrik, 2018 - 2:30 pm

Piktori suharekas Genc Bekteshi ka qenë i ftuar në koloninë e artistëve “Art House” në Sarajevë të Bosnjës e Hercegovinës. Ai u ftua në mesin e dhjetëra artistëve nga shtatë vende të botës, përcjellë KultPlus.

Bekteshi, që rrjedh nga familja e piktorit të njohur Naim Bekteshi, ka treguar se Sarajeva ka qenë një eksperiencë e mrekullueshme.

“Ndryshe nga ajo që mund të shihet online, Sarajeva është një kryeqytet fantastik. Pjesët e reja dhe pjesët e vjetra të qytetit të shetisin në kohë dhe të japin kënaqësi të veçantë”, ka treguar ai. Madje Genci ka treguar se ka takuar edhe kosovarë tjerë që janë gjeneratë e tretë që jetojnë në Sarajevë, shkruan Therandapost.

Për këtë koloni ka raportuar edhe prestigjiozja “Al-Jazeera Balkans”, ku thotë se kjo koloni ka arritur të bashkojë popujt dhe kulturat.

Kjo nuk është hera e parë që Bekteshi lë shenjë në koloni të ndryshme jashtë vendit, sikur ajo në Pljevlje të Malit të Zi apo edhe në disa tjera në Turqi./ KultPlus.com

Të ngjajshme