Gjimnazistët shqiptarë jetësojnë pikturën e ’86-ës, Rama: Pjesë e Muzeut të Futbollit në Gjermani

15 Qershor, 2024 - 6:30 pm

Nxënësit e gjimnazit “Qemal Stafa” në Tiranë kanë jetësuar pikturën “Kur nuk shkojnë në stadium” nga Guri Madhi realizuar në vitin 1986.

Kryeministri Edi Rama ndau në rrjetet sociale pikturën, e cila është bërë pjesë e ekspozitës së futbollit dhe të artit në Muzeun e Futbollit Gjerman në Dortmund.

Piktura u realizua nga nxënësit: Doert Laçi, Leart Truka, Erno Mustafa, Darius Derguti, Vasil Sema, Destan Sulku dhe Elis Vika.

Ekspozita gërsheton botën e futbollit dhe të artit. Në një sipërfaqe prej rreth 1000 metrash katrorë, një instalacion hapësinor mundëson ndërveprim mes veprave artistike që trajtojnë temën e futbollit në modernizmin europian të shekullit të 20-të. / KultPlus.com

Të ngjajshme