займ на карту онлайн потребительский кредит

Historitë e të dënuarve me vdekje shndërrohen në ekspozitë

14 Tetor, 2020 - 2:53 pm

Ekspozita e re e Martin Schoeller e quajtur “Death Row Exonerees” shfaq fytyrat dhe historitë e amerikanëve të akuzuar për krime që nuk i kanë kryer, të cilët janë dënuar edhe me vdekje, por i kanë mbijetuar asaj, shkruan The Guardian, përcjell KultPlus.

Martin Schoeller është një fotograf i njohur për portretet e tij të emrave më të mëdhenj të botës, nga Barack Obama tek Taylor Swift dhe Brad Pitt, të gjithë të fotografuar me një dritë të veçantë, që reflektonte edhe personalitetin e tyre.

Fotografi gjerman tani ka vendosur të drejtojë aparatin e tij drejt viktimave të sistemit të burgjeve në ekspozitën e tij aktuale “Death Row Exonerees”, e cila do të jetë e hapur në “Fotografiska” të Nju Jorkut deri më 10 janar. Schoeller punoj me një organizatë të quajtur “Witness to Innocence”, ku nëpërmjet këtij seti të fotografive dhe videove nxorën në pah historitë e të mbijetuarve të cilët edhe pse ishin të pafajshëm, iu dha dënimi me vdekje.

Në total, ai filmoi, fotografoi dhe intervistoi 15 persona në një dhomë hoteli në “Porto Riko”, e cila u zgjodh si një vend për të hequr dënimin me vdekje në 1929. Dhjetë prej tyre janë paraqitur me Pamje në “Fotografiska”, teksa kjo do të jetë hera e parë që kjo seri fotografike shfaqet në SHBA.

“Këto gra dhe burra dëshmojnë për kostot e papranueshme të një sistemi të gabuar ligjesh, të cilat kanë nevojë të jashtëzakonshme për rishikim, dhe një sistemi burgu që përqendrohet më shumë në dënime, sesa në rehabilitim.”

Gjithçka filloi në vitin 2018, kur Schoeller filloi të hulumtojë në internet dënimin me vdekje. Ai gjeti organizatën në fjalë dhe filloj bashkëpunimin. Ndërkaq si banor i Amerikës për Schoeller mbetet e vështirë të kuptohet që ende ekziston dënimi me vdekje.

Ai ka realizuar intervista me të mbijetuarit, të cilat nuk ishin tipike gazetareske dhe më shumë iu afroheshin bisedave informale, të realizuara pa kamera në mënyrë që ata të flasin më shumë. Ai kishte kaluar një kohë të gjatë me ta, kjo i kishte ndihmuar edhe që t’i njihte këta persona më për së afërmi.

Në mesin e të mbijetuarve që u shfaq në ekspozitë është edhe Derrick Jamison, i burgosuri 20 vjet për një vrasje dhe grabitje që nuk e bëri.

“Ekziston një standard i dyfishtë kur bëhet fjalë për drejtësinë në sistemin tonë gjyqësor, veçanërisht me bindje të gabuar”, thotë Jamison. “Nëse jeni pjesë e ndonjë komuniteti ose një qytetar me të ardhura të ulëta, arritja e drejtësisë mund të jetë e pakapshme. Por nëse je i pasur, kjo ndodh brenda natës ”

Ai gjithashtu punoi me Kwame Ajamu, i cili u dënua me vdekje në 1975 për vrasjen dhe grabitjen e një shitësi, për shkak të një dëshmie të rreme të dëshmitarit okular dhe sjelljes së keqe të policisë. Ai u la i lirë nga burgu në 2003, pasi kishte kryer 28 vjet.

Gruaja e vetme që shfaqet në ekspozitë është Sabrina Butler-Smith. Ajo u dënua në vitin 1990 për vdekjen e djalit të saj foshnje Walter, për shkak të provave të rreme mjeko-ligjore nga një ekzaminues mjekësor. Ajo kaloi pesë vjet në burg. Ajo është vetëm një nga dy gratë e shfajësuara nga dënimi me vdekje në SHBA.

Për Martin Schoeller dëgjimi i këtyre rrëfimeve ishte shumë i vështirë, qanin të mbijetuarit dhe ai në të njëjtin kohë. Ndërkaq për këta persona ai mendon se kanë një vullnet të fuqishëm për të jetuar, me përplotë pozitivitet anipse kanë kaluar gjëra të rënda. Ajo që mëson nga ta, për Schoeller, mbetet të falësh dhe të kesh mëshirë./KultPlus.com

Të ngjajshme