I fshehur në pjesën e pasme të një pikture tjetër, zbulohet autoportreti i rrallë i Van Gogh

14 Korrik, 2022 - 12:48 pm

Një autoportret i panjohur më parë nga Vincent Van Gogh është zbuluar i fshehur në anën e pasme të një pikture tjetër.

Ekspertët në Galerinë Kombëtare të Skocisë e bënë zbulimin kur telajo u rrezatua me rreze X përpara një ekspozite, transmeton KultPlus.

Autoportreti i fshehur ishte i mbuluar nga shtresa ngjitëse dhe kartoni në anën e pasme të një vepre të mëparshme të quajtur Koka e një gruaje fshatare.

Konservatorja e vjetër e galerisë Lesley Stevenson tha se ajo ndjeu “tronditje” kur gjeti artistin “duke shikuar nga ne”.

Ajo tha: “Kur pamë rreze X për herë të parë, sigurisht që ishim jashtëzakonisht të emocionuar.

“Ky është një zbulim domethënës sepse i shton asaj që ne tashmë dimë për jetën e Van Gogh.”

Artisti holandez shpesh ripërdorte kanavacat për të kursyer para, duke i kthyer ato dhe më pas duke punuar në anën tjetër./ KultPlus.com

Të ngjajshme