займ на карту онлайн потребительский кредит

Imagjinoni si do te dukeni nëse telefonin e largoni nga duart, do të dukeni pak si të çmendur

7 Shtator, 2019 - 3:56 pm

Teknologjia tashmë është bërë pjesa më e rëndësishme e jetës sonë. Fotografi Eric Pickersgill, duke e parë këtë dukuri si një të metë të shoqërisë, ka vendosur që ta paraqesë atë përmes fotografisë, shkruan KultPlus

”A po e lexoni këtë shkrim përmes një telefoni apo ndonjë pajisje tjetër? Me shumë gjasë që po. Tani imagjinoni se si dukeni nëse ajo pajisje papritmas zhduket. I/e vetmuar? Pak i/e çmendur? Mbase pranë një personi që po ju injoron? Ndërsa jemi konsumuar gjithnjë e më shumë nga ekranet që mbajmë përreth, madje edhe në shoqërinë e miqve dhe të familjes, pozat e zymta teksa jemi të zhytur në telefon, duken gjithnjë e më normale.”, shprehet ai

Fotografi amerikan Eric Pickersgill, ka krijuar një set fotografik të titulluar ‘Removed’, për të na e kujtur se sa e çuditshme është kjo situatë.

Në duart e mia, ata janë “redaktuar” (hequr para fotografisë, marrë prej tyre) Unë e di që njerëzit qëndrojnë në duart e tyre, ose hapësirë ​​boshe midis duarve të tyre, duke injoruar shpesh rrethinat e bukura ose mundësitë për lidhje njerëzore. Rezultatet janë pak të trishtueshme dhe të urryera – dhe një kujtesë, mbase, për t’i hequr telefonat tanë, pohon ai.

Në vijim mund të shihni fotografitë e realizuara, që përcjellin një mesazh të fuqishëm rreth ndikimit të teknologjisë në jetën tonë./qz.com/KultPlus.com

Të ngjajshme