Kaloi 40 vite duke gdhendur një shkëmb, tani mijëra turistë e vizitojnë (FOTO)

5 Gusht, 2017 - 11:05 am

Alberto Gutierres Giron ka kaluar plot 4 dekada i vetëm në malet e Nikaruaguas. Ai ia ka përkushtuar jetën e tij një shkëmbi prej 91 metrash, duke e kthyer kështu atë në një vepër arti.

Ai thotë që kjo është një ëndërr që ai e kishte që nga mosha 9 vjeçare.

Gutierres gjithmonë ka dashur të hulumtojë në male, kurse në moshën 33 vjeçare vendosi që të jetë i rrethuar nga natyra, duke e jetësuar ëndrrën e tij fëmijërore.

Ai punoi 3 orë në ditë, duke e kërkuar gurin ideal.

Në kryeveprën e tij mund të shihen kafshë, një katedrale dhe kullat binjake të New Yorkut.

Ai jeton në një shtëpi të vogël i vetëm, ka një shtrat të improvizuar dhe nuk e njeh luksin e jetës modern, sikurse internetin, transmeton gazetametro.net

Ishin plot 30 mijë njerëz, që sipas tij, e vizituan atë në dekadën e fundit. /KultPlus.com

Të ngjajshme