KultPlus ju sjell pesë projektet më të famshme të Kengo Kuma, arkitektit që ka projektuar Sallën Koncertale “Gërmia”

21 Prill, 2021 - 9:40 pm

Arkitekti Kengo Kuma i cili së bashku me Bekim Ramkun kanë dalë fitues në garën ndërkombëtare për projektin e sallës koncertale ‘Gërmia’, është nga ata arkitektë puna e të cilit tashmë mund të shihet në të gjithë globin, shkruan KultPlus.

Kengo Kuma një punë të madhe arkitekturore e ka bërë edhe në kryeqytetin e Japonisë, Tokion, duke ideuar ndërtesa me dizajne nga më të ndryshmet.

KultPlus ju sjellë pesë nga veprat e dizajnuara nga arkitekti Kuma e që mund të shihen në zonën e Tokios.

1. Muzeu i Ushqimit dhe Bujqësisë, Universiteti i Bujqësisë i Tokios

Një nga punimet e arkitektit Kuma që mund të shihet falas, është Muzeu i Ushqimit dhe Bujqësisë i Universitetit të Bujqësisë të Tokios, ku vizitorët mund të mësojnë rreth ushqimit dhe bujqësisë.

Projektuar në një mënyrë mikpritëse dhe të gjerë, ky projekt mund të ndryshojë idenë e vizitorëve për një muze.

Një ndër pikat kyqe në këtë muze është shfaqja e 280 shisheve të saqes. Ato janë të gjitha produkte të kuramoto (fabrika e birrës) ku po punojnë të diplomuarit në Universitetin e Bujqësisë Tokio. Ka 1,600 kuramoto në Japoni, dhe thuhet se alumni dhe alumnae e universitetit janë të përfshirë në rreth 80 përqind të atyre birrarive.

2. SunnyHills në Minami-Aoyama

SunnyHills në Minami-Aoyama, projektuar nga arkitekti Kuma, është një dyqan i specializuar në ëmbëlsira ananas nga Tajvani. Ndodhet në një zonë me shumë dyqane ëmbëlsirash që janë në konkurrencë të ashpër me njëri-tjetrin. Pjesa e jashtme duket si një pyll në mes të Tokios. Dyqani është shumë i popullarizuar në mesin e adhuruesve të arkitekturës dhe qartë qëndron në Minami-Aoyama, e cila është gjithashtu një zonë banimi.

Shkrimet e selvijeve japoneze me gjashtëdhjetë milimetra katrorë, të endura në një rrjet, mbushin brendësinë. Zdrukthtaria e ndërlikuar është një nga teknikat tradicionale japoneze të ndërtimit, e quajtur jigoku-gumi. Duket shumë elegante, ndërsa punon si një strukturë mbështetëse për ndërtesën.

3. Muzeu Nezu

Muzeu Nezu, i vendosur në Minami-Aoyama, ka një koleksion të gjerë të artit të çmuar japonez dhe oriental. Ky muze u rinovua nga Kengo Kuma në 2009, dhe ndërtesa kryesore është projektuar me një përzierje të elementeve tradicionale dhe bashkëkohore. Duke përdorur materiale natyrore të tilla si dendura bambu dhe guralecë të vegjël, muzeu ofron një atmosferë të qetë.

4. Qendra e Informacionit Turistik e Kulturës Asakusa

Qendra e Informacionit Turistik e Kulturës Asakusa, e vendosur në Asakusa në zonën e vjetër shitamachi (“lindja e Tokios”), është një tjetër vepër e Kengo Kuma. Fasada e qendrës së informacionit, e cila duket sikur ka një çati me shumë shtresa, është mjaft unike. Hendeku midis “kulmeve” përdoret si një hapësirë ​​me shumë qëllime.

5. Muzeu i Artit Suntory

Ky është Muzeu i Artit Suntory, i vendosur brenda në Midtoën të ​​Tokios në Roppongi. Muzeu, i cili ka një koleksion të artit japonez, u krijua nga Kengo Kuma. Përfunduar në vitin 2007, ajo u konceptua si një sallon në një zonë urbane./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme