Momentet më të fuqishme përmes fotoreportazheve të vitit 2017

28 Dhjetor, 2017 - 8:00 pm

Shpërndarja e fotografive, tregon se ato po bëhen gjithnjë e më shumë mjete të rëndësishme për të përfaqësuar dhe kuptuar realitetin. Më poshtë KultPlus ju përcjellë disa nga momentet më të fuqishme që kanë karakterizuar fotoreportazhin, gjatë këtij viti.

1 . Fotografia e parë paraqet ditën e inaugurimit të presidentit Donald Trump

Më 20 janar, Donald Trump erdhi në Avenue Pennsylvania, për të dhënë betimin si Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara. Në vend që gjatë hyrjes për në Shtëpinë e Bardhë të shoqërohej me zonjën e parë Melania Trump, ashtu siç kanë bërë presidentët e mëparshëm, ai vazhdonte të ecte përpara pa të. Ai edhe pasi përshëndeti Presidentin Barak dhe Zonjën e Parë Michelle Obama, ai hyri në Shtëpinë e Bardhë para të treve. Kjo fotografi e shkrepur nga Kevin Dietsch tregon se Obama dhe gruaja e tij me butësi vendosen duart në shpinë të Melanias për t’i dhënë asaj përparësi gjatë hyrjes në mungesë të Trump. Kjo ka ngjallur shumë reagime dhe shumë frikë se si do të ndikoi fitorja e Trump në jetën e grave.

2. Marshi i Grave në Uashington

Më 21 janar, më shumë se 500,000 burra dhe gra u mblodhën në mënyrë paqësore në Qendrën Kombëtare për “Marshin e Grave në Uashington” për të protestuar ndaj zgjedhjes së Presidentit Donald Trump. Fotografitë janë të shkrepura nga Stapleton dhe tregojnë se fotografi ndodhet midis grave të moshave të ndryshme, racave dhe gjinive, të bashkuara me shumë kapela ngjyrë rozë. Dhembja dhe zemërimi i protestuesve janë të dukshme në vetullat e tyre të zbërthyera, sytë e mbyllur dhe shikimin e mpirë. Megjithatë, ky imazh nxit shpresë, ndërsa shihet një grua e gjatë duke buzëqeshur me qetësi dhe duke ndezur një shenjë paqeje. Pamja e saj kujton disa nga imazhet më protektive të protestave që kanë përcaktuar lëvizjet gjatë historisë. Ajo e mban kokën lart në një shprehje trimërie dhe rezistencë paqësore, në fillim të një viti që do t’i testonte këto virtytet herë pas here.

3. Mohammed Mohiedin Anis në dhomën e tij në Aleppo

Në vitet e fundit, një numër i madh imazheve kanë sjellë në horizont tmerret e luftës civile siriane, duke përfshirë edhe viktimat e saj më të reja në moshë. Më 9 mars, më pak se një javë përpara gjashtë vjetorit të luftës civile të Sirisë, një tjetër fotografi nga konflikti u shfaq dhe u përhap me shpejtësi. Fotografia tregon Mohammed Mohidin Anis (i njohur gjithashtu si Abu Omar) i ulur në shtratin e tij, i cili është i i rrethuar me pluhur dhe copa të vogla të mbeturinave, kurse prapa tij. shihen edhe dritaret e rrëzuara dhe muret e shkatërruara. Shtëpia është e vendosur në lagjen al-Shaar, vendi i një beteje vdekjeprurëse që shkatërroi zonën në vitin 2016. Fotografi Joseph Eid tha për TIME historinë pas imazhit. Në këtë fotografi ai shihet i veshur mirë me një xhaketë sportive të gjelbër të errët dhe, siç duket ai ende mban shpresën për botën.

“Kurdoherë që ndiej ose do të ndiej ndonjë lloj dëshpërimi ose do të dorëzohem në problemet dhe pengesat e jetës, gjithmonë do të kujtoj imazhin e Ebu Omarit duke pirë cigaren e derisa qëndronte ulur në shtratin e t copëtuar dhe duke dëgjuar muzikën e tij të preferuar, ” ishte shprehur fotografi për TIME.

4. Zjarri pas lojës së golfit

Këtë vit, gazetat anembanë vendit shpërndanë imazhe të zjarreve që kalonin nëpër Kaliforni, pjesë që cilësohet “më vdekjeprurëse dhe më destruktive” lidhur me historinë e zjarrit. Por nuk ishte vendi i vetëm i shkatërruar nga zjarri. Më 2 shtator, dy adoleshentë duke luajtur me fishekzjarrë të paligjshme vendosën aksidentalisht një zjarr që dogji rreth 50,000 hektarë pyll në Eagle Creek, Oregon. Një fotografe amator i quajtur, Kristi McCluer, fotografon disa burra duke luajtur golf, pasi zjarri masiv kishte pushtuar qiellin e Oregonit. McCluer e gjeti veten në fushën e golfit duke kërkuar një hapësirë të hapur për ta fotografuar zjarrin larg spektatorëve të shumtë – dhe atje ajo zbuloi një lojë që po zhvillohej, edhe në tymin gjigant një qiell që kishte marrë formën e flakës.

5. Sulmet në Las Vagas

Në tetor, Stephen Paddock zjarri u përhap mbi 22 mijë njerëz në një festival muzikor në Las Vegas, duke vrarë 59 njerëz dhe duke plagosur 527 të tjerë në shtënat më të rënda në historinë moderne të SHBA-së. Një fotografi, e marrë nga David Becker, tregon një djalosh të shtrirë afër një gruaje. Trupi i tij që mbulon atë pothuajse tërësisht, duket se mbulon sytë e saj në mënyrë që të mos e shoh masakrën që e rrethon.. Edhe pse statistikat kapin e njerëzve që kanë humbur jetën këtë vit janë të mëdha, ndonjëherë ata që ndodhen pranë ngjarjeve të tilla, edhe humbasin anën e tyre humane. Ky imazh është një kujtesë e fuqishme e individëve që u përballën me tragjedinë e paimagjinueshme në Nevada atë ditë./ KultPlus.com

Të ngjajshme