Murali i Banksy shitet për 100 mijë funte

18 Janar, 2019 - 7:10 pm

Një mural nga Banksy që përshkruan një fëmijë që shijon rënien e borës dhe që në fakt është ndotja nga një kazan i djegur, është shitur për mbi 100,000 funte tek një tregtar arti britanik.

“Nga njëra anë, muralet “Përshëndetjet e sezonit” në një garazh të betonit në Uells tregojnë një djalë të vogël me gjuhën e tij jashtë për të kapur fjolla borë, që kur shihet nga një anë tjetër, rezulton të jetë hiri nga një kazan industrial.

“E bleva atë dhe më kushtoi gjashtëfish më shumë”, i tha Reuters në telefon John Brandler nga Galleries Brandler.

“Unë jam duke e marrë atë në Port Talbot për një minimum prej dy apo tre vjetësh. Unë dua ta përdor atë për një qendër artesh që do të sillte artistë të njohur ndërkombëtarisht në Port Talbot “.

Muret u shfaqën muajin e kaluar në qytet në buzë të Gjirit të Swansea, në uzinën më të madhe të shkrirjes së çelikut.

Brandler, 63 vjeç, tha se të gjithë muralet – në cep të një garazhi – duhej të lëvizeshin në një copë. Ai nuk pranoi të jepte një çmim specifik për copë.

“Hobi im është biznesi im. Hera e fundit që shkova në punë ishte kur isha 18 vjeç, “tha Brandler.

Banksy, i cili mban privat emrin e tij të vërtetë, është bërë artisti më i famshëm i rrugës në botë duke u bërë argëtues në ekseset e kapitalizmit modern dhe duke vënë në dukje ikonat e zbrazëta, sloganet dhe mendimet./ekonomiaonline/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme