Muzeu i Dickens blen portretin e humbur 133 vjet pasi u zhduk

18 Korrik, 2019 - 4:50 pm

Portreti i Charles Dickend do të kthehet në shtëpi, 130 pasi kishte humbur, shkruan KultPlus.

Muzeu i Londrës ka arritur ta kthejë duke e blerë portretin për 180,000 paund në një ankand në Afrikën e Jugut.

Piktura është punuar nga Margaret Gillies në kohën kur Dikens ishte 31-vjeçarë.

Në vitin 1844 autorja e portretit e kishte raportuar si të humbur, para se ai të dorëzohej në Akademinë Mbretërore.

Lidhur me rimarrjen dhe gjetjen e këtij portreti Muzeu i Londrë ka disa vite që punon në këtë drejtim.

Lajmi fillimish ishte bërë i ditur nga një adhurues i veprave letrare të Dikens gati katër vite më parë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme