Në Beograd do të ekspozohet dhimbja nga lufta në Kosovë

29 Maj, 2018 - 6:32 pm

Willem Poelstra ka ekspozuar në Prishtinë hulumtimin e tij mbi luftën.

Një ekspozitë në Beograd do të dërgojë historitë e dhimbshme shqiptare drejt Serbisë. Poelstra nuk ia ka frikën sensitivitetit të fotografive.

Poelstra është një fotograf dokumentar nga Holanda. Fotografitë e tij nga data 25 qershor do të ekspozohen në Parobrod në Beograd, ndërsa tregojnë dhimbjen e shqiptarëve në luftën e fundit ku Serbia masakroi e vrau mijëra kosovarë, shkruan KultPlus.

Vitin e kaluar ai hapi ekspozitën dhe një botim të titulluar ‘For Hanna, Future Stories from the Past’. Pikërisht para Parlamentit të Kosovës këto fotografi zunë vendin dhe emocionin e tyre.

Ai ka fotografuar shtëpi të shkatërruara, të shpëtuar nga lufta, monumente, objekte.

“Gjeneratat e vjetra nuk pres që do të vijnë e ta shohin ekspozitën. Dua që të rinjtë ta shohin historinë dhe ekspozitën në Beograd” thotë fotografi Willem Poelstra që historinë e Kosovës e ka shumë për zemër.
Disa ditë para ekspozitës, një punëtori me disa fotografë nga Kosova e Serbia do të mbahet në Parobrod – galerinë ku do të hapet më pas ekspozita në fjalë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme