Në Muzeun Marubi vjen ekspozita ‘Baballarët Suedezë’

20 Nëntor, 2017 - 5:46 pm

Me datë 23 nëntor, me fillim prej orës 18:00, në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi në Shkodër vjen ekspozita “Baballarët suedezë”.

Baballarët Suedezë është një ekspozitë fotografish nga fotografi Johan Bavman, bazuar në portretet e baballarëve, të cilët kanë zgjedhur të qëndrojnë në shtëpi me bebet e tyre për të paktën gjashtë muaj.

Ekspozita synon të tregojë efektet e barazisë gjinore në prindërim si për individët edhe për shoqërinë. Ekspozita portretizon 25 baballarë në Suedi dhe do të shfaqet në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi, Shkodër më datë 24 Nëntor 2017, shkruan KultPlus.

Kryetarja e Bashkisë Shkodër – Voltana Ademi, Ambasadori Suedez Johan Ndisi, forografi Johan Bävman, dhe anëtarët e Organizatës Gruaja tek Gruaja do të flasin në panelin me rastin e kësaj ekspozite. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme