Në portin Ayia Napa në Qipro vendoset vepra e artistit shqiptar

30 Nëntor, 2021 - 8:15 pm

Porti i Qipros që prej fillimit të muajit nëntor ka për simbol një statujë të realizuar nga skulptori shqiptar Besim Caushi.

Në një ceremoni të realizuar nga nga bashkia e qytetit është inauguruar punimi në bronx i skulptorit përmetar  “Paqe në Tokë”, (5,5m×4,5m×3,8m).

“Sepse paqja është detyrë e të gjithëve!!! Në se duam paqe në këtë jetë duhet të flasim për paqe, t’i thurrim lavde….thotë Nënë Tereza”, u shpreh autori në ceremoninë e inaugurimit.

Skulptori Besim Caushi ka kryer studimet në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë dhe më pas Akademië e Arteve të Bukura (sot Universiteti i Arteve). Prej vitesh jeton dhe krijon në Athinë, Greqi. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme