Ngjyrat e pafundme të universit frymëzojnë modën, muzikën dhe dizajnin

26 Nëntor, 2021 - 11:00 pm

Janë ngjyrat e vjeshtës që do të kenë vendin kryesor te veshjet, atletet dhe mobiliet e reja të stilistëve, pas vitesh rigoroziteti dhe nuancash neutrale dhe totalisht të bardha.

Çdo ngjyrë korrespondon me një ose më shumë emocione dhe krijuesit e dinë këtë.

Thuhet se e kuqja identifikon pasionin, dashurinë ose zemërimin.

Portokallia identifikon energjinë dhe vitalitetin.

E verdha lumturinë dhe jo çuditërisht, në një nuanca të paprecedentë, është edhe ngjyra aktuale e vitit, në një frymëmarrje shprese nga pandemia.

E gjelbra kombinohet me fillimet e reja, bollëkun dhe natyrën, bluja me qetësinë dhe trishtimin dhe vjollca me kreativitetin dhe pasurinë.

Ka miliona modele dhe klasifikime mbi kuptimet e nuancave me të cilat luajnë stilistët, krijuesit dhe stilistët nga e gjithë bota, veçanërisht në këtë moment historik që ndoshta ka nevojë për një shtytje shtesë për të shpërqendruar veten.

Dizajnerët më premtues të momentit si Haris Faslani dhe Joe Perez po vënë bast për gjithçka në universin kromatik duke u mburrur me krijime ultrakromatike për atletet ”Nike”, ngjyra tronditëse për afro-amerikanët më të paguar Kanye West dhe ambiente shumëngjyrëshe me ndikim të lartë për këngëtaren Beyonce.

Artisti dhe stilisti kreativ Matt Pecina gjithashtu kap ngjyrat e rrugës dhe i bën ato të tijat në krijimin e stolave, kolltuqeve, kapeleve dhe televizorëve.

Nga vijnë këto ngjyra?

Nga ngjyrat e botës, kopshtet, lulet, pemët, natyra por edhe nga metropolet, rrugët, mbishkrimet dhe muralet, madje edhe nga tabelat e qytetit.

Ngjyra është përreth, ju vetëm duhet të dini se si ta kapni apo refuzoni atë në krijime origjinale me një përmbajtje të lartë emocionale.

”I dua ngjyrat që përcjellin emocione, më pëlqen t’i përziej dhe të zgjedh veshje shumëngjyrëshe, t’i kombinoj me njëra-tjetrën. Teknologjia na vjen në ndihmë dhe me aplikacionet celulare mund të kap stimujt kromatikë që gjej në rrugë ose në park dhe t’i transferoj te ekipi krijues”, thotë Hillary Taymour./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme