Piktura e vitit 1932 nga Pablo Picasso do të dalë në ankand

7 Prill, 2021 - 11:17 pm

Piktura e Pablo Picasso-s “Femme Assise Près d’une Fenêtre Marie-Thérèse” (Gruaja Ulur Afër Një Dritare), do të dalë në ankand për 55 milionë dollarë.

Vepra është një portret i dashurisë në adoleshencë dhe “muzës së artë” e realizuar në vitin 1932, në një pikë kritike në karrierën e Pablo Picassos.

Ajo do të ofrohet në mbrëmjen e shitjes së arteve të shekullit të 20-të nga Christie në New York më 11 maj, me një vlerësim prej 55 milionë dollarë.

E gjatë pesë metra,“Femme Assise Près d’une Fenêtre” për herë të fundit doli në ankand në shkurt të vitit 2013, kur u shit për 44.8 milionë dollarë./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme