Piktura e vjedhur e Edgar Degas është gjetur në një autobus

28 Shkurt, 2018 - 9:28 am

Një pikturë e shekullit të XIX, e artistit francezë Edgar Degas e cila ka vlerë rreth 800 mijë euro (saktësisht 700 funta), është gjetur në një autobus afër Parisit, përcjell KultPlus.

Piktura e Degas është realizuar në viti 1877 kurse ishte vjedhur nga një muze në Marseilles, nëntë vite më parë.

Vepra e arti, u zbulua në një depo të bagazheve të një autobusi, pasi policia po bënte kontrolle të rastësishme, në një zonë pushimi në një autostradë, rreth 20 milje në lindje të Parisit. Asnjë nga pasagjerët e autobusi nuk e kishte marrë pikturën, kurse më vonëautenticiteti i pikturës ishte konfirmuar nga muzeu Orsay.

Ministri francez i kulturës, Francoise Nyssen, siç raporton independent është shprehur i lumtur më rikthim e kësaj vepre, zhdukja e të cilës pat qenë një humbje e madhe për trashëgiminë e Francës.

Artisti francezë është i famshëm për pikturat e tij dhe skulpturat e valltarëve. Ai ka lindur në Paris në vitin 1834, dhe konsiderohet si një nga themeluesit e impresionizmit francezë, lëvizje kjo e artit në shek. XIX. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme