займ на карту онлайн потребительский кредит

Portretet e rralla të shekullit të 19-të tregojnë Kinën në ‘agimin’ e fotografisë

29 Dhjetor, 2020 - 8:58 pm

Para shpikjes së fotografisë, imagjinata perëndimore për Kinën bazohej vetëm në pikturat, shkrimet e udhëtimeve dhe tregimeve nga një vend i largët.

Por prej viteve 1850, disa pionierë të fotografisë perëndimore ishin aty për të sjellë panoramat, qytetet dhe njerëzit, duke habitur audiencat dhe nxitur lindjen e lëvizjes vendase të fotografisë.

Mes të parëve ishin Felice Beato, i cili erdhi në Kinë në 1850 pë të dokumentuar bëmat anglo-franceze të Luftës së Dytë të Opiumit, dhe fotografi skocez John Thompson, i cili udhëtoi përgjatë lumit Min duke sjellë për herë të parë në Perëndim pamje nga brendësia e mistershme e xhunglës kineze.

Në galerine e meposhtme gjenden vetëm disa nga koleksioni prej 15,000 fotosh të mbledhura nga koleksionisti i New York, Stephan Loewentheil.

Loewentheil ka shpenzuar rreth tre dekada duke mbledhur foto nga ankandet dhe koleksionet, nga brenda e jashtë Kinës, duke krijuar atë që njihet si koleksioni privat më i madh në botë i fotografisë së hershme nga Kina.

Në 2018, ai prezantoi 120 skica për herë të parë në shfaqje në Pekin./ KultPlus.com

Të ngjajshme