Sarah Bernhardt në muzeun e famshëm Marubi

3 Janar, 2019 - 9:05 am

Një foto e Sarah Bernhardit, aktores së njohur franceze, është ekspozuar në Muzeun e Fotografisë Marubi, pjesë e ekspozitës së atelierit Nadar të kuruar nga Michel Poivert.

“Monstre sacré”, siç Jean Cocteau e quante Sarah Bernhardtit, përshkon të gjithë historinë e Atelierit Nadar.

E fotografuar nga Félix Nadar që në moshën 15-vjeçare kur nisi në studiojë në Konservatorin e Artit Dramatik, ajo do të bëhet e famshme në skenat më të mira të kohës falë fotografive të Paul Nadar.

Bernhardt bëri famë në skenën franceze në vitet 1870-ta, në fillim të periudhës së Belle Epokës dhe u shndërrua shumë shpejt në kërkesë për Evropën dhe Amerikën. Ajo zhvilloi karrierën si një aktore serioze dramatike, duke fituar nofkën “Sara Hyjnore”./insajderi.com/ KultPlus.com

Të ngjajshme