Ms.Indefinite sjell në ‘FemArt’ performancën ‘Marigona nuk e qëndis më flamurin’, dedikim për Marigona Osmanin

2 Tetor, 2021 - 11:22 pm

Flonja Haxhaj

Me titullin ‘Marigona nuk e qëndis më flamurin’, artistja Ms. Indefinite, ka paraqitur në festivalin ‘FemArt’ performancën artistike e cila i është kushtuar Marigona Osmanit, 18-vjeçares nga Ferizaj e cila u vra nga partneri i saj, Dardan Krivaqa, shkruan KultPlus.

Artistja Ms.Indefinite, me anë të aktivizmit të saj artistik përmes video-performancave/instalacioneve, avokon për të drejtat e gruas në Kosovë.

Ms. Indefinite flet për KultPlus duke dhënë detaje për veprën e cila është realizuar në kuadër të ‘FemArt’ në oborrin e Gjykatës Themelore në Ferizaj.

“Video-performanca e titulluar  “Marigona Nuk e Qëndis Më Flamurin” i dedikohet Marigona Osmanit, 18-vjeçares nga qyteti i Ferizajt e cila u vra në mënyrë mizore duke u dhunuar fizikisht për dy ditë rresht nga partneri i saj Dardan Krivaqa.” – thotë Ms.Indefinite për KultPlus.

Kjo video-performancë, shfaq vetë artisten duke qëndisur në flamurin kuq e zi në oborrin e Gjykatës Themelore në Ferizaj me mesazhin se e pamja e Marigonës do të qëndrojë e hapur në këtë ambient deri në shqiptimin e dënimit me burg të përjetshëm për dorasin që ia mori jetën.

“E pamja për Marigonen do të qëndrojë e hapur tek Gjykata Themelore në Ferizaj deri në shqiptimin e dënimit me burg të përjetshëm! Kurse Ngushllimi për kryeshnosh është Neni 173, pika 1.3 dhe 1.4 i Kodit Penal nr. 06/L-074 të Republikës së Kosovës.” – thotë artisja për KultPlus duke shpjeguar mesazhin e alegorisë artistike të kësaj vepre.

Ndërkaq, ‘Marigona Nuk e Qëndis Më Flamurin’ është prezantuar në ditën e dytë të festivalit ‘FemArt’, që organizohet nga Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis. Edicioni i sivjetëm, i cili ka temën ‘Fuck Sexism’, ka filluar të hënën dhe do të vazhdojë aktivitetet deri më 6 tetor.

Sot në kuadër të këtij festivali është hapur edhe ekspozita ‘Breathe’ e kuratorit Berat Bajrami.

Më poshtë KultPlus ua sjell performancën artistike ‘Marigona nuk e qëndis më flamurin’ nga artistja Ms.Indefinite:

Të fundit

Të ngjajshme