Shitet me çmim rekord piktura abstrakte e realizuar nga derri

17 Dhjetor, 2021 - 10:30 pm

Një derr piktor i quajtur Pigcasso, i cili u shpëtua nga therja në orën e 11-të para se të bëhej një artist me famë botërore, ka shitur një vepër abstrakte për një rekord prej 20,000 £, transmeton KultPlus.

Piktura, Ëild and Free, u ble të hënën disa orë pasi doli në shitje nga një blerës gjerman i quajtur Peter Esser.

Ajo tejkalon rekordin e mëparshëm prej 14,000 £ për veprën artistike të një kafshe, të vendosur nga një shimpanze e quajtur Kongo në vitin 2005.

Piktura është një kanavacë e madhe me vija akrilike blu, jeshile dhe të bardha, të cilave Pigcasso-s iu deshën disa javë për t’u përfunduar.

Artisti i kafshëve ka krijuar qindra piktura gjatë pesë viteve të fundit pasi u shpëtua nga thertorja nga pronarja, Joanne Lefson.

Dyshja jetojnë në Farm Sanctuary SA – një strehë e sigurt për kafshët e shpëtuara të fermave të vendosura në Luginën Franschhoek të Afrikës së Jugut.

Joanne tha se kishte në mendje rekordin e Kongos përpara se të zhvillohej koncepti i pjesës së fundit të Pigcassos, por në vend që të thyente rekordin, thjesht donte të tregonte se sa inteligjente dhe krijuese janë kafshët./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme