Shpallet logoja zyrtare e “Vitit Mbarëkombëtarë të Gjergj Kastrioti-Skënderbeut” (FOTO)

28 Nëntor, 2017 - 1:08 pm

Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e parë të qeverisë së re deklaroi se vendimi i parë i qeverisë së udhëhequr nga ai do të jetë Shpallja e Vitit 2018-të “Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut”, shkruan KultPlus.

Kështu edhe ndodhi.

Kësisoj, “Viti i Skënderbeut” mblodhi rreth vetës dy qeveritë shqiptare, atë të Shqipërisë dhe të Kosovës, ku dje u takuan në Korçë për mbledhjen e tretë me radhë të këtyre qeverive. Ndërsa sot rrugëtimi vazhdoi në Vlorë, rrugëtim ky që përkoi edhe me 105 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe shpalljen e logos së “Vitit të Skënderbeut”.

“Kjo është shprehje e një vetëdije se sot para nesh shqiptarëve që është çelur një perspektive e re dhe ne si dy qeveri do të punojmë që këtë perspektive ta qojmë përpara si Shqiptarët e Bashkuar drejt Bashkimit Evropian”, ka thënë Edi Rama, në fjalën hapëse të kësaj ceremonie.

“Gjergj Kastrioti u bë flamur kombëtar në momente më historike”, tha ndër të tjera në fjalën e tij presidenti i Shqipërisë Ilir Meta.

Në këtë ceremoni morën pjesë presidenti Ilir Meta, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, kryeministri Edi Rama dhe përfaqësues të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës.

Tashmë autoritetet vijojnë për një buffet në mjediset e reja të Bashkisë së Vlorës Autoritetet e larta të ftuara mund të kryejnë, sipas dëshirës, vizita individuale në mjediset e Shtëpisë muze./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme