Si sot para 26 vitesh u shkrep fotografia e tmerrshme në luftën e Bosnjës

4 Prill, 2018 - 4:34 pm

Saktësisht si sot, para 26 vitesh, është realizuar fotografia e tmerrshme në luftën e Bosnjës.

Ron Haviv ishte ai që e shkrepi.

Srdjan Golubovic, i njohur si DJ MAX, e godiste në kokë të vdekurën myslimane Tifa Sabanovic në rrugët e Bijeljina në Bosnjë.

Golubovic nuk është akuzuar asnjëherë dhe ndoshta po shëtitë nëpër rrugët e Beogradit pa qenë fajtor dhe i dënuar për krimin e bërë.

Fotografia mbetet ndër fotografitë më të tmerrshme që vijnë nga Lufta e Bosnjës.

Ron Haviv ishte paralajmëruar të mos fotografonte të vdekurit por megjithatë ai rrezikoi dhe pos këtij momenti, fotografi amerikan ka kapur edhe momente tjera me fokusin e aparatit.


RON HAVIV

TIME magazine, aty ku edhe u publikua fotografia, e ka vendosur atë në mesin e 100 fotografive më me influencë në botë, fotografi ikonike që ndryshuan botën. / KultPlus.com

Të ngjajshme