Sonte ekspozita personale e Shqipe Kamberit (FOTO)

14 Nëntor, 2017 - 10:30 am

Artistja kosovare Shqipe Kamberi do të prezantohet me ekspozitë personale “Vetëdija- dikur dhe sot”, shkruan KultPlus.

Kjo ekspozitë do të prezantohet para audiences, sonte në ora 19:00 në Muzeun e Kosovë s, kurse kuratorja e ekspozitës, Penesta Dika ka vlerësuar se artistja Shqipe Kamberi paraqet në ekspozitën “Vetedija – dikur dhe sot” nga njëra anë portrete femrash që karakterizohen përmes përdorimit të veshjeve tradicionale në mënyrë simbolike dhe nga ana tjetër paraqitet torzo femre në pelhurë
“Derisa torzoja na shfaqet të jetë e veshur lehte, thekson bukurinë e trupit të femres, sensualitetin dhe seksibilitetin, ose edhe mburrjen e të qenit femër, portretet janë të paraqitura të veshura dhe me sy te mbyllur, pa emocione dhe te zhytura ne nje botë pa kthim.

Doket dhe zakonet sipas kanunit, përkatësisht trajtimi i femres sipas tyre në një jete bashkëshortore vihet në kontekst me vetëdijen e femres sot, apo me faktin se si do të duhej të jetë në ditën e sotme”, ka vleresuar Dika për këtë ekspozitë që është paralajmëruar se do të jetë e hapur në Muzeun e Kosovës deri më 28 nëntor./KultPlus.com

Të ngjajshme