Të huajt me ekspozitë për Musine Kokalarin në Bradford të Britanisë

9 Shtator, 2017 - 2:50 pm

Agata Fijalkowski nga Fakulteti Juridik i Universitetit Lancaster në Britaninë e Madhe, mike e Shoqatës anglo – shqiptare, do të hapë më datën 11 shtator një ekspozitë në Muzeun Kombëtar të Shkencës dhe Medias në Bradford, kushtuar shkrimtares dhe disidentes shqiptare Musine Kokalari, shkruan KultPlus.

Mal Berisha bën me dije se ekspozita shoqërohet nga një film i shkurtër artistik, në të cilën shfaqet deklarata e saj e bërë përpara trupit gjykues në vitin 1946. Filmi është realizuar nën kujdesin e Universitetit Lancaster dhe sponsorizuar nga Universiteti York si pjesë e projektit me titull: “The power of images” (“Fuqia e Imazhit”).

Fotografitë bardh e zi të gjyqeve të viteve 1946 – 1957 janë marrë prej saj nga arkivat e Shqipërisë, Gjermanisë dhe Polonisë. Muzeu Kombëtar Bedford është një muze me emër në gjithë botën.

“Nuk ka kënaqësi më të madhe se sa të marrësh njoftime nga miq të huaj të cilët studiojnë dhe shkruajnë për vendin tonë. I tillë ishte edhe lajmi që mora sonte nga Dr. Agata Fijalkowski nga Fakulteti Juridik i Universitetit Lancaster në Britaninë e Madhe, mike e Shoqatës Anglo – Shqiptare, e cila do të hapë me datën 11 shtator 2017 një ekspozitë në Muzeumin Kombëtar të Shkencës dhe Medias në Bradford kushtuar shkrimtares dhe disidentes shqiptare Musne Kokalari”, ka shkruar Berisha në Facebook. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme