“Ukraina: Një krim lufte”, ekspozita që do të shpalos punën e 93 fotoreporterëve nga e gjithë bota

12 Prill, 2024 - 4:00 pm

 

“Ukraina: Një krim lufte” është ekspozita që merr jetë këto ditë si një mundësi ku mund të zbuloni realitetin tronditës të konfliktit në Ukrainë.

Përmes kësaj ekspozite do të shpaloset puna e fuqishme e 93 fotoreporterëve nga e gjithë bota, që ofron një testament prekës për luftën e vazhdueshme.

Ekspozita hapet më datë 29 Prill 2024, ora 19:00 në Barabar Center, Grand Hotel Prishtina.

Ekspozita rrjedh nga libri me të njëjtin titull botuar nga FotoEvidence, i cili përfshin mbi 360 fotografi dhe rrëfime të dëshmitarëve që hedhin dritë mbi pushtimin rus. Këta fotoreporterë të guximshëm rrezikojnë jetën e tyre për të kapur të vërtetat e tmerrshme të luftës, duke na ofruar një vështrim të rrallë në koston njerëzore të konfliktit. (linku i librit: https://tinyurl.com/5adc9sej)

Si pjesë e hapjes, ju mund të merrni pjesë në panel diskutimin me kuratoren Svetlana Bachevanova dhe fotografin e njohur Brendan Hoffman, më 30 prill, nga ora 18:00 në Kino Armata.

Pas diskutimit, mund të zhytuni në narrativen mbërthyese të “20 ditë në Mariupol”, film dokumentar fitues i çmimit Oskar, i cili vë në pah betejat e gazetarëve ukrainas në mes të rrethimit.

Kjo ekspozitë, e prezantuar nga FotoEvidence dhe e mbështetur nga Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të Ballkanit Perëndimor, nuk është vetëm një pasqyrim i ngjarjeve të kaluara, por edhe një fener shprese për dialog, ndjeshmëri dhe mbështetje për ndjekjen e drejtësisë dhe shërimit të Ukrainës. / KultPlus.com

Të ngjajshme