Vdes Boltanski, artisti i njohur francez

16 Korrik, 2021 - 5:28 pm

Artisti konceptualist francez Christian Boltanski ka vdekur në Paris në moshën 76 vjeç. Boltanski gjithashtu ka punuar si skulptor dhe fotograf, transmeton KultPlus.

Ai konsiderohej një artist autodidakt.

I lindur në Paris në 1944 nga një baba hebre, vepra e Boltanski kishte të bënte me artin e kujtesës dhe kështu luftoi kundër harresës dhe shtypjes.

Ai gjithashtu bëri emër si artist në Gjermani. Në mesin e viteve 1970 ai mori pjesë në ekspozitën ”Documenta” në qytetin e Kassel.

Një instalim i artistit mund të shihet në Voelklingen Ironworks, trashëgimi botërore e UNESCO-s, në rajonin e Saarland të Gjermanisë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme