Vdes Peter Lindbergh, fotot e tij bardhë e zi ndriçuan botën e modës

4 Shtator, 2019 - 3:37 pm

Është ndarë nga jeta në moshën 74 vjeçare fotografi gjerman i modës Peter Lindbergh. Lajmi është bërë publik nga familja e tij. I lindur në Leszno, në Poloni, Linfbergh ishte me kombësi gjermane.

I njohur për fotot e tij bardhë e zi të yjeve dhe modeleve, ai ka bashkëpunuar me revista të shumta të modës dhe ka marrë pjesë në një numër të madh reklamash, duke i bërë fotot e tij ikonike në të gjithë botën e modës.

Ai ka qenë fotografi i parë që ka bërë për tre herë kalendarin Pirelli, por fotot e tij janë shfaqur edhe në revistat më të rëndësishme të modës.
Gjithmonë si një yll polar, ai ka fiksuar me aparatin e tij natyrshmërinë, sepse Peter Lindbergh ishte gjithmonë një kundërshtar krenar i modifikimit të fotove. Janë shumë të pakta divet që nuk kanë pozuar përpara objektivit të tij për foto që në shumë raste janë bërë ikona të një epoke. Lajmi për vdekjen e tij është dhënë nëpërmjet adresës së tij zyrtare Instagram./ BalkanWeb/ KultPlus.com

Të ngjajshme