Balkanika Trio vjen përmes KamerFest, mahnitë publikun e Prishtinës

19 Tetor, 2019 - 11:00 am

Muzika klasike në Kosovë i pa zhvillimet e para ne vitet 1940 me veprimtarinë krijuese te kompozitorëve shqiptarë te Kosovës.

Edhe pse nuk kanë kaluar shumë vite, muzika në Kosovë po zhvillohet me hapa mjaft të shpejt. Vendi yne shpesh bëhet nikoqir i shumë artistëve të mëdhenj botëror, shkruan KultPlus.

Ndërsa mbrëmë, në kuadër të KamerFestit, Amfiteatri i Ri i Bibliotekës Universitare, kumbonte nga tre tinguj të veçantë, që dilnin nga piano, violina e violençelo.

Mjaftuan vetëm këto tre instrumente, që koncertin e mbrëmshëm, të shtatin me radhë në këtë edicion të KamerFest-it, ta shndërronin në koncert magjik. Para një oubliku modest performuan Yesim Gokalp në piano, Ozan Sari në violinë dhe Antonio Gashi në violinçelo, ku përmes tingujve që dilnin nga instrumentet e tyre, bashkëjetonin muzikën sëbashku me publikun prezent.

Me një performancë që zgjati një orë e gjysmë, e që vazhdimisht përcillej me duatrokitje, për të cilat publiku nuk ngurronte asnjëherë, u krijua keshtu një atmosferë që ngjallte emocione të mëdha, si te publiku ashtu edhe te performuesit.

Antonio Gashi, violonçelisti nga Prishtina, për KultPlus deklaroi se e mira e këtij festivali është se artistët tanë të ri kanë mundësi të bashkëpunojnë me artistë të mëdhenj e profesionist. Ndërsa për performancën me artistët e huaj, u nda mjaft i kënaqur, ”Të performosh me artistë nga Turqia është kënaqësi sepse kanë një kulturë muzikore të gjerë”, potencoi ai për KultPlus.

Në violinë luante artisti nga Turqia, Ozan Sari, i cili për herë të parë performonte para publikut kosovarë ne Kosovë. Për KultPlus, tregoi se edhe pse është hera e parë e tij këtu, ai ndjehet mjaft mirë dhe shumë i kënaqur me publikun dhe jo vetëm. ”është kënaqësi shumë e madhe të luash këtu, këtu ndjehem si në shtëpi. Njerëzit, qyteti e shumë gjëra tjera më kujtojnë vendin tim”, deklaroi ai për KultPlus.

Ndërsa, në piano, performoi artistja nga TurqiaYesim Gokalp, e cila u nda shumë e kënaqur e ajo çka i la përshtypje më së shumti ishte interesimi i publikut për muzikën kamertale. ”U kënaqa shumë. Më pëlqen tepër sa shumë kanë respekt njerëzit këtu për neve. Por ajo që më pëlqen më shumë është se publiku këtu, ndëgjon me vëmendje”, tha ajo për KultPlus

E në fund fare publiku pati mundësinë të takonte personalisht artistët e t’i përgëzonin ata për performancën.

Sponsor Gjeneral i Kosova KamerFest 2019 do të jetë Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit si dhe Ambasada e ShBA-së, Austrisë dhe Francës

Eventi i mbrëmshëm u mbështet nga nga Kuvendi Komunal- Prizren. /KultPlus.com

Të ngjajshme