Sot fillon festivali “Kosova Kamerfest”

17 Shtator, 2019 - 11:15 am

Denis Shapovalov, violoncelisti i mirënjohur rus e hapë sonte edicionin e 20-të të Kosova Kamerfest 2019.

Në koncertin  e mbrëmjes së parë  të Festivalit, të titulluar “KamerFest Fishekzjarrët” fitues i Cmimit të parë në konkursin prestigjioz “Tchaikovsky”, Denis Shapovalov me Orkestrën harkore të festivalit do të performojë veprat e Vivaldit, Rossini, Shapovalov. Koncerti mbahet sonte në Amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare-Prishtinë duke filluar nga ora 20:00

Sivjet në këtë edicion jubilar do të performojnë rreth 40 artista botërore e mbarë shqiptar dhe ansamble harkore, pianistike e frymore.

Sponsor Gjeneral i Kosova KamerFest 2019 do të jëtë Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit si dhe Ambasada e ShBA-së, Austrisë dhe Francës.

13 Koncerte do të realizohen në Amfiteatrin e Biblotekës Qëndrore të UP-së përpos koncertit të mbrëmjes përmbyllëse i cili do të realizohet në Pallatin e Rinisë-salla e kuqe. / KultPlus.comTë fundit

Të ngjajshme