19-të filmat pretendues të çmimit “Palma e Artë”

17 Maj, 2017 - 3:20 pm

KultPlus ju sjellë listën e 19-të filmave të cilët janë pretendues për të fituar çmimin “Palme d’O” në edicionin e 70-të të Festivalit të Filmit në Kanë. Filmi “Wonderstruck” përmes aktorëve të njohur Julianne Moore dhe Michelle Williams sjellë historinë e dy fëmijëve të shurdhër që jetojnë jetën paralele në vitet 1920 dhe 1970. Pastaj filmi “Jupiter’s Moon” nga regjisori hungarezë Kornel Mundruczo sjellë krizën e imigrantëve në Evropë duke sjellë kështu historinë e një refugjati të ri i cili zbulon superfuqitë e tij pasi që qëllohet me armë. Fimi “The Beguiled” film mbi Luftën Civile në Amerikë i bazuar në novelën e Thomas Cullinan, sjellë aktorin Colin Farell si një ushtarë i cili josh gratë rreth tyre duke përfshirë aktoret Nicole Kidman dhe Kirsten Dunst.

Pastaj filmi “Redoubtable” sjellë historinë e regjisorit francez Jean-Luc Godard i cili gjatë realizmit të një filmi të tij bie në dashuri me aktoren 20 vjeçare Anne Wiazemsky me të cilën pastaj edhe martohet. Filmi “Okja” me aktoret Jake Gyllenhaal dhe Tilda Swinton sjellë historinë e një vajzë e cila rrezikon gjithçka për të mbrojtur një kafshë gjigante.

Pastaj janë filmat si “The Meyerowitz Stories”, i cili sjellë historinë e fëmijëve të rritur të cilët përballën me problemet e babin e tyre. Ben Stiller, Emma Thompson, Candice Bergen dhe Dustin Hoffman janë disa nga emrat e kastës së aktorëve në këtë film. Filmi “You Were Never Really Here” sjellë historinë e një veterani të luftës (Joaquin Phoenix) i cili tenton të shpëtojë një viktimë të trafikimit. “Loveless” e regjisorit rus Andrey Zvyagintsev i cili sjellë historinë e divorcit në mes të një çifti dhe zhdukjen e djalit të tyre i cili deri në atë moment siç duket nuk i ka interesuar asnjërit. Pastaj “Good Times” sjellë aktorin Robert Pattinson dhe historinë e tij si vjedhës i bankave. Filmi “Happy End” sjellë dramën brenda një familje franceze dhe krizën e imigrantëve. “The Square” sjellë historinë e Christinanit muratorit të respektuar në muzeun e artit kontemporan. Filmi “The Killing of a Sacred Deer” që sjellë historinë e kirurgut Steven jeta e cilit fillon të shkatërrohet për shkak se ai krijon një afërsi me një djalë të ri. Filmi “Rodin” sjellë aktorin Vincent Lindon i cili portretizon dhe sjellë jetën e një artisti, i cili vazhdon të punojë përkundër refuzimeve. “In The Fade” sjellë hakmarrjen e Katjas e cila ka humbur djalin dhe burrin e saj në një sulm me bombe.

Të ngjajshme