30-të vite karrierë të Leonardo Di Caprio-s

11 Nëntor, 2019 - 4:30 pm

Kur Leonardo DiCaprio fitoi një Oscar për “The Revenant”, e gjithë bota i dha një psherëtimë lehtësimi sepse ai e meritoi akordimin për performancën e tij në filma.

Di Caprio, i cili mbushi sot 45 vjeç është nominuar gjashtë herë për çmimin Oskar duke përfshirë “Aktorin më të Mirë” për The Wolf of the Wall Street, Blood Diamond, Aviator dhe “Aktori më i Mirë Mbështetës” për What’s Eating Gilbert Grape.

Në vitin 2016, aktori u bë edhe burimi i shumë shakave në internet. Me rastin e ditëlindjes së 45-të të aktorit, këtu janë disa nga shfaqjet më të mira të Leos për të cilat do t’i kishim dhënë plotësisht një Oskar nëse do të vlerësohej nga ne, thuhet në një artikull të shkruar në news18.com.

What’s Eating Gilbert Grape: Ne e dimë se aktori mori një nominim Oscar për “Rolin më të mirë Mbështetës” për këtë film, duke e bërë atë një nga aktorët më të rinj që e bëri këtë. Johnny Depp mund të ketë qenë fytyra e filmit, por ishte performanca e Leos, si vëlla i tij me aftësi të kufizuara zhvillimi që fitoi zemrat tona. Aktori ishte një i ri kur portretizoi rolin sfidues.

Gangs of New York: Nuk është sekret që Leo është muza e gjeneratës së Martin Scorsese, ashtu si bashkëpunimi i regjisorit me Robert De Niro, i cili konsiderohet të jetë një nga aktorët më të mirë të të gjitha kohërave. Udhëtimi i Leo me Scorsese, që çoi në 31 nominime Oscar mbi pesë filma artistikë, filloi me Gangs of New York.

Catch Me If You Can: Leonardo DiCaprio, që nga fillimi në karrierën e tij ai kishte punuar me James Cameron, Baz Luhrmann dhe Danny Boyle kur u bashkua me Steven Spielberg në Catch Me If You Can. Aktori luan bashkëshortin, i cili para se të mbush 19 vjeç, kishte mashtruar njerëzit me miliona dollarë.

Shutter Island: Një tjetër bashkëpunim Scorsese, një tjetër Oscar nderi që dëshirojmë t’ia kishim dhënë Leo. Filmi na mban në buzë të sediljes deri në momentin e fundit, por është Leo si Teddy Daniels që e bën filmin kaq bezdisës.

Daniels, i cili është aq i prirur për fajtor për të lënë pas dore gjendjen mendore të gruas së tij, kurrë nuk e merr veten prej saj, duke krijuar një iluzion që ndryshon realitetin për të mbrojtur veten nga e vërteta. Leo merr edhe anëtarët e audiencës në udhëtim, dhe pavarësisht nga pashpresa e të gjithëve, njeriu e gjen veten duke rrënjosur për karakterin e tij.

The Wolf of the Wall Street: Nëse po flasim për shfaqjet më të mira të Leo-s, mund të flasim për ikonën e tij më të ëmbël, Ujku i Wall Street i cili u bë burimi i memeve të panumërta dhe njoftimeve të të famshëmve, Jordan Belfort i Leos është një shitës me pakicë i pangopur dhe mashtrues që ka një fat të ngjashëm me Icarus. Leonardo DiCaprio është i qeshur dhe duhet të bëjë shumë më tepër role si ky. /21media/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme