70 për qind të fitimeve, aktori Keanu Reeves ua dhuroi organizatave të kërkimit të kancerit

4 Janar, 2022 - 2:58 pm

Një raport i ri pretendon se Keanu Reeves dhuroi një pjesë të madhe të përshtatjes së tij nga filmi origjinal “The Matrix” për pacientët me kancer.

Reeves, 57 vjeçar, thuhet se u pagua 10 milionë dollarë paraprakisht për filmin fantastiko-shkencor të vitit 1999, përpara se të fitonte 35 milionë dollarë të tjerë kur filmi u bë një film i suksesshëm në mbarë botën.

Aktori dhuroi 70% të parave – 31.5 milionë dollarë – për personat e prekur me leukemi.

E gjitha kjo ndodhi për arsye se motra e tij më e vogël, Kim, po luftonte me sëmundjen për tetë vjet në kohën kur ai bëri dhurimin.

Reeves ka vazhduar të japë para për personat e sëmurë në vitet pasi Kim u shërua, madje duke krijuar fondin e tij të kancerit.

“Unë kam një fondacion privat që funksionon për pesë ose gjashtë vjet dhe ai ndihmon disa spitale për fëmijë dhe kërkime për kancerin,” citohet Reeves në 2009. “Nuk më pëlqen t’i bashkangjit emrin tim, thjesht le të bëjë fondacioni atë që bën”, ka thënë aktori.

Së fundmi është lansuar filmi i tij i fundit “The Matrix Resurrections”. /KultPlus.com

The Matrix Resurrections' Easter Eggs and References You Might Have Missed  | Complex

Të ngjajshme