Alec Baldwini do të akuzohet për vrasjen e pavullnetshme të kineastes Halyna Hutchins

19 Janar, 2023 - 8:15 pm

Aktori Alec Baldwin do të akuzohet për vrasje të pavullnetshme të kineastes Halyna Hutchins.

Baldwin kishte qenë duke provuar një skenë për filmin perëndimor Rust kur të shtënat ndodhën në një fermë pranë Sante Fe, New Mexico në tetor 2021.

Hannah Gutierrez Reed, armatorja e filmit, do të akuzohet gjithashtu për vrasje të pavullnetshme.

Asnjëri nuk ka komentuar mbi akuzat.

Të enjten, prokurorja e qarkut e Santa Fe, Mary Carmack-Altwies njoftoi në një deklaratë se do të ngriheshin akuza kundër tyre deri në fund të muajit.

“Aktori dhe producenti Alec Baldwin dhe armatorja Hannah Gutierrez-Reed do të akuzohen secili për dy akuza për vrasje të pavullnetshme”, thuhet në deklaratë. “Pas shqyrtimit të plotë të provave… kam konstatuar se ka prova të mjaftueshme”.

“Në orën time, askush nuk është mbi ligjin dhe të gjithë meritojnë drejtësi,” tha ajo.

Dyshja përballet me 18 muaj burg dhe 5000 dollarë gjobë nëse shpallen fajtorë. Ata do të gjykohen nga një gjykatës, thanë prokurorët.

Regjisori i filmit Joel Souza u plagos gjithashtu nga të shtënat, por prokurorët thanë se nuk do të ngrihej asnjë akuzë në lidhje me këtë.

Pas të shtënave, Baldwin tha se arma kishte shkrepur gabimisht. Ai shtoi se nuk e ka tërhequr këmbëzën në armë dhe nuk ka qenë në dijeni që ajo ishte e mbushur.

“Nuk e di se çfarë ndodhi në atë set. Nuk e di se si arriti ai plumb në atë armë. Nuk e di,” tha ai në dhjetor 2021./21Media/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme