Amélie – filmi më elegant që është bërë ndonjëherë?

17 Shtator, 2021 - 2:00 pm

Njëzet vjet më vonë, komedia romantike e çuditshme është po aq ikonike dhe e kohës sa kurrë.

Amélie Poulain, personazhi kryesor i filmit të katërt artistik të Jean-Pierre Jeunet, është një kamariere me një imagjinatë të madhe, e cila gjen veten në kënaqësitë e thjeshta të jetës, të tilla si shikimi i një filmi të premten në mbrëmje ose përgatitja e një krem bruleje, transmeton KultPlus.

Megjithatë ajo shpesh ndihet e izoluar dhe pasi ka pasur një fëmijëri të vetmuar, kërkon lidhje me njerëzit përreth saj. Komedia romantike jokonvencionale e Jeunet e sheh Amélie – e luajtur mrekullisht nga Audrey Tatou – të ndeshet me një seri shokësh të çuditshëm dhe ofron shikime në jetën kurioze të të tjerëve ndërsa feston hijeshinë unike të kryeqytetit të Francës. Nuk është çudi që filmi rrëmbeu zemrat e publikut pas publikimit, por dy dekada më vonë trashëgimia e tij e pasur vazhdon, duke frymëzuar edhe një muzikal.

Amélie është një e re shpirtërore dhe djallëzore, e cila nuk mendon asgjë për të shkaktuar pak kaos në mënyrë që të shkundë të tjerët nga vetëkënaqësia e tyre. Pas një zbulimi të rastësishëm, ajo zotohet të kushtojë jetën e saj për t’i bërë të tjerët të lumtur, por kjo duket si një shpërqendrim për të kompensuar vetminë e saj. Pasi humbi nënën e saj në një moshë të re dhe nuk ishte në gjendje të përballonte prirjet e izoluara të babait të saj, ajo kërkon lidhje dhe përvoja në botën përreth saj, e cila e bën atë një eksperte të zgjidhjes së problemeve. Ne e ndjekim Amélie -n në aventurat e saj nëpër Paris me kënaqësi; Kinematografia e gjallë e Bruno Delbonnel e paraqet qytetin si të bukur, por pa dyshim të gjallë, një udhëtim në panaire në lëvizje të vazhdueshme. Pamjet e qytetit i ngjajnë kryeqytetit francez siç shihen në kartolina, ndërsa të kuqtë dhe të verdhët e pasur të pagabueshëm të paletës së ngjyrave të filmit u rritën në post-produksion për të pasqyruar gëzimin e Amélie.

Megjithatë, kur është vetëm në apartamentin e saj, bota e Amélie duket më e qetë; vetmia e saj më e dukshme. Kjo ndjenjë e izolimit e njohur është e njohur për këdo që ka kaluar kohë duke jetuar në një qytet, i rrethuar nga njerëz ende të paaftë për të krijuar marrëdhënie. Kjo gjë ndihet edhe më prekëse në kohën e pandemisë globale, e cila i ka detyruar njerëzit brenda shtëpive të tyre për më shumë se një vit, duke i mbajtur familjet dhe miqtë larg dhe duke grabitur aq shumë gëzimin e lidhjes njerëzore.

Në një kthesë interesante, Amélie u refuzua kur u paraqit në Festivalin e Filmit në Kanë, me Jeunet që raportoi se programuesi Gilles Jacob e quajti filmin “jo interesant”. Në korrik të këtij viti, Amélie më në fund luajti në Kanë, në një shfaqje të veçantë të përvjetorit në plazh. Qindra fansa – përfshirë edhe mua – dolën ta shikojnë filmin nën yje, në një mjedis që u ndje po aq romantik sa vetë historia.

Parisi i Amélie -t mund të jetë një fantazi, por është një fantazi e bukur, e cila i fton shikuesit të bëjnë pauzë mes hutimit dhe ngutjes së jetës sonë të shpejtë për të gjetur momente të magjisë së qetë./KultPlus

Të fundit

Të ngjajshme