Artistja shqiptare në filmin “The Cuban” luan përkrah fituesit të çmimit Oscar

7 Gusht, 2020 - 12:28 pm

Artistja e njohur shqiptaro-kanadeze, Ana Golja, përmes filmit “The Cuban” ka ndarë eksperiencën e saj personale me sëmundjen e Alzheimer-it që kishte prekur stërgjyshen e saj. Ajo ka kontribuar me përvojën e saj në organizatën ndërkombëtare të shëndetit “Alzheimer’s Association”.

Ana, te filmi “The Cuban”, luan përkrah fituesit të çmimit Oscar, Louis Gosset Jr., dhe si producente ka fituar “Best Narrative Feature” dhe “Best Cinematography”, transmeton albinfo.ch.

Muzika ka qenë gjithmonë një pjesë e madhe e jetës së aktorit fitues të çmimeve Oscar, Louis Gossett Jr. dhe këngëtarja-aktore Ana Golja, e cila luajti në filmin e ardhshëm “Kubani”. Gosset Jr. portretizon një muzikant të famshëm kuban, që jeton me Alzheimerin, i cili krijon një miqësi – të falsifikuar nga fuqia e muzikës dhe imagjinatës – me infermierin e tij, të luajtur nga Golja.

Muzika mund të jetë një forcë e fuqishme në jetën e atyre që jetojnë me sëmundjen e Alzheimerit. Studimet kanë treguar që muzika mund të përmirësojë çështjet e sjelljes të zakonshme në fazat e mesme të sëmundjes. Një person në fazën e vonë të Alzheimerit mund të jetë akoma në gjendje të këndojë tekste këngësh nga fëmijëria e tyre.

«Kubani» tregon se si fuqia e së kaluarës mund të mbretërojë muzikën brenda nesh.

Çfarë do të thotë muzika për ju dhe muzika nga filmi?

Ana: Muzika me siguri ka luajtur një rol të madh në marrjen time përmes pandemisë COVID-19. Unë kam qenë i frymëzuar për të kaluar kohën time duke shkruar dhe incizuar.

Muzika në skenën përmbyllëse të filmit tonë lidhi me të vërtetë gjithçka. Ka diçka kaq të veçantë në lidhje me kulturën kuban që ne ishim në gjendje ta kapnim me kamera. Skena u filmua në Kubë, ku personazhi i Louis ka kaq shumë kujtime të dashura. Sergio, drejtori ynë, vetëm le muzikantët të riff, dhe bëri ata! Ai e kapi atë magji të tyre në elementin e tyre, dhe ajo u pagua me lakër. Muzika dhe fryma janë infektive.

Louis: Para se të kishte fjalë, tingulli ishte se si njerëzit komunikonin. Për mua, muzika është tingulli universal që i bashkon njerëzit.

Ka disa skena në film ku personazhi im dëgjon muzikë dhe buron në jetë; ai shkon nga 1 në 100 kur muzika fillon. Ishte një përvojë shumë interesante si aktor, duke shkuar mbrapa dhe larg nga të qenit i vetëdijshëm për të qenë pak të humbur në këtë moment.

Njerëzit në fazën e vonë të Alzheimerit nuk kanë kontrollin kur janë të pranishëm në këtë moment. Ata mund të zhyten nga kujtimet e tyre, dhe kjo është e dukshme në film, pasi personazhi im zhvendos nga momentet muzikore të së tashmes në kohërat magjike të jetës së tij të kaluar në klubin e vallëzimit Copacabana në Kubë. Ishte prekëse, është e trishtuar, është magjike, e gjitha në të njëjtën kohë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme