Benny Hill, një nga emrat më të spikatur të komedisë britanike

24 Shkurt, 2020 - 9:59 pm

E kush nuk është mekur së qeshuri me komeditë, lojën, plastikën, pantomimën, sarkazmin, e të madhit, Benny Hill. Ky komedia, erdhi nëpërmjet televizionit për të kapluar beftaz një kërshëri dhe ëndje, të cilën e kishin rrëmbyer më parë bashkëkombasit e tij. Erdhi dhe mbeti një gurthemel i këtij zhanri.

Alfred Hawthorne Hill, i njohur me emrin Benny Hill (21 janar 1924 – 20 prill 1992) bën pjesë në faqet më të rëndësishme të encikopedisë britanike të komedisë dhe show-t televiziv. Veprimtaria e tij si komedia ka rrëmbyer shpejt interesimin e teleshikuesve, të cilët nevojën për të qeshur e kanë mbushur edhe tek kjo emblemë e komedisë britanike, tek kjo ikonë e komedisë televizive.

Alfred Hawthorne Hill ishte një figurë e shquar në kulturën britanike për gati katër dekada. Shfaqja e tij provoi të ishte një nga tregimet më të mëdha të suksesit të komedisë televizive dhe ishte ndër programet më të shikuara në Mbretërinë e Bashkuar me audiencën që arriti në më shumë se 21 milion në vitin 1971. The Benny Hill Show u eksportua gjithashtu në 97 vende Rreth botës.

Alfred Hawthorne Hill u lind më 21 Janar 1924 në Southampton në bregdetin jugor të Anglisë. Babai i tij, Alfred Hill (1893–1972), menaxher i mëvonshëm i një dyqani të pajisjeve kirurgjikale që kryesisht shiste prezervativë, dhe gjyshi, Henry Hill (lindur më 1871), të dy ishin kllounë të cirkut. Nëna e tij ishte Helen Née Cave (1894-1976).

Alfred Hawthorne Hill ka lindur në Southampton. Pas largimit nga shkolla, Hill ka punuar në Woolworth’s, si një shitës qumështi, më pas si operator ure, shofer dhe një baterist. Kjo gamë angazhimi pararendi para se ai të përfshihej në industrinë e argëtimit, fillesë e cila e përball atë më angazhimin si asistent regjisor.

Ai u thirr në 1942 dhe u trajnua si mekanik në Ushtria Britanike. Shërbeu si mekanik, shofer kamioni dhe operatori i dritës së kërkimit në Normandi pas Shtatorit 1944 dhe më vonë u transferua në divizionin Combined Services Entertainment para përfundimit të luftës.

Frymëzuar nga “komedianët e yjeve” të shfaqjeve të sallave të muzikës britanike, Hill u përpoq të bëjë shenjën e tij në biznesin e shfaqjes. Ai e ndryshoi emrin e tij në “Benny” në homazh me komedin e tij të preferuar, Jack Benny.

Pas Luftës së Dytë Botërore, Hill punoi si interpretues në radio. Paraqitja e tij e parë në televizion ishte në vitin 1950. Përveç kësaj, ai u përpoq një antologji sitcom, Benny Hill , e cila shkoi nga 1962 deri në 1963, në të cilën ai luajti një karakter të ndryshëm në secilën episod. Në vitin 1964, ai luajti Nick Bottom në një të gjitha-yll filmi TV prodhimin e William Shakespeare’s “Ëndrra e një nate vere”.

Ai gjithashtu kishte një program në radio të qëndrueshme për tri seri të quajtur “Koha e Benny Hill” në BBC Radio. Ai luajti një numër personazhesh në seri, të tilla si Harry Hill dhe Fred Scuttle.

Jeta personale

Hill kurrë nuk kishte në pronësi shtëpinë e tij në Londër, dhe në vend të kësaj preferoi të merrte me qira një apartament sesa të blinte një të tillë. Ai mori me qira një apartament me dy dhoma në lagjen Queen’s Gate të rrethit në Londër për 26 vjet deri rreth vitit 1986, kohë kur u transferua në Fairwater House në Teddington. Ndërsa kërkonte diku për të jetuar, ai qëndroi në 22 Gardens Westrow në Southampton. Ai gjithashtu nuk zotëronte kurrë një makinë, megjithëse mund të drejtonte atë.

Pavarësisht se ishte milioner shumë herë, ai vazhdoi me zakonet e kursyera që zgjodhi nga prindërit e tij, veçanërisht babai i tij, siç është blerja e ushqimit të lirë në supermarkete, ecja për milje dhe jo pagimi i një taksie. Hill kurrë nuk u martua dhe ai nuk kishte fëmijë. Ai u kishte propozuar dy grave, por asnjëri nuk pranoi. Menjëherë pas vdekjes së tij në 1992, aktorja Annette Andre tha se ajo hodhi poshtë propozimin e tij për martesë në fillim të viteve 1960. Për shkak të ekscentricitetit dhe mënyrës së tij tërheqëse, thashethemet qarkulluan se ai ishte homoseksual, por ai gjithmonë duke qeshur i mohonte ata.

Hill ishte një frankofil i madh dhe i pëlqeu vizitat e tij në Francë, veçanërisht në Marsejë, ku deri në vitet 1980, ai mund të shkonte në kafene në natyrë në mënyrë anonime, duke udhëtuar në transport publik dhe duke u shoqëruar me gratë lokale. Ai flistei rrjedhshëm frëngjisht dhe gjithashtu dinte gjermanisht, spanjisht, holandisht dhe italisht. Udhëtimi i huaj ishte luksi i vetëm që e lejonte veten e tij, dhe madje edhe atëherë, ai do të qëndronte në akomodime modeste sesa në hotele me pesë yje.

Fundi i një personazhi atipik

Shëndeti i Benny Hill pësoi probleme të dukshme në fund të viteve 1980. Pas një sulmi të butë në zemër, më 24 shkurt 1992, mjekët i thanë që duhet të humbiste peshë dhe rekomanduan një ndërhyrje në zemër. Ai nuk pranoi dhe një javë më vonë u zbulua se kishte probleme serioze të veshkave. Ai vdiq në 20 prill 1992 në moshën 68-vjeçare, pas disa ditësh thirrjesh telefonike pa përgjigje u gjet i vdekur në kolltukun e tij para televizorit. Shkaku i vdekjes u regjistrua si trombozë koronare. Trupi i Hill u varros në Varrezat e Hollybrook afër vendlindjes së tij në Southampton më 26 prill 1992.

Gjatë natës së 4 tetorit 1992, pas spekulimeve në media se Hill ishte varrosur me një sasi të madhe ari dhe stoli, hajdutët e varreve gërmuan varrin në Varrezat e Hollybrook, e thyen arkivolin duke e lënë të hapur atë. Dëmtimi i varrit të aktorit të madh u pikas nga një kalimtar i rastit, mëngjesin e ditës më pas.  Pas një kontrolli policor të vendit të ngjarjes, arkivoli u zevendësua dhe trupi i pajetë i Hill u rivarros duke u siguruar nga një pllakë betoni me trashësi 1 metër./albertvataj/ KultPlus.com

Të ngjajshme