Berlinale nis sonte pas dy viteve kufizimesh pandemike

16 Shkurt, 2023 - 10:41 am

Festivali i 73-të Ndërkombëtar i Filmit në Berlin fillon sonte në kryeqytetin gjerman duke u rikthyer në formatin e tij të rregullt pas dy vitesh kufizime pandemike.

Pothuajse 400 filma janë planifikuar të shfaqen nga 16-26 shkurt, me një nivel të lartë të shprehjes së mbështetjes që pritet për popullin ukrainas dhe iranian, në mes të luftës dhe trazirave të vazhdueshme atje.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky do të flasë në hapjen e festivalit në një transmetim të drejtpërdrejtë video sonte.

Aktorja amerikane Kristen Stewart, e famshme për “Spencer” dhe “Twilight”, kryeson jurinë ndërkombëtare të këtij viti.

Ngritja e perdes së Berlinale 2023 është komedia “She Came to Me” e regjisores Rebecca Miller, me aktorë Peter Dinklage, Marisa Tomei dhe Anne Hathaway.

Gjithsej 19 filma po konkurrojnë për çmimet e lakmuara ”Ariu i artë” dhe ”Ariu i argjendtë”.

Së bashku me Kanën dhe Venecian, Berlinale është një nga festivalet kryesore të filmit në botë./ atsh / KultPlus.com

Të ngjajshme